Firma FAU podala trestní oznámení ve věci zajišťovacích příkazů

19.10.2017 13:48

Firma FAU, která loni po zásahu Finanční správy a celníků skončila v insolvenci a v konkurzu, podala trestní oznámení pro podezření, že Finanční správu řídí subjekt stojící mimo ni a že Finanční správa vydala v kauze FAU zajišťovací příkazy na pokyn tohoto subjektu. ČTK to dnes sdělil právní zástupce firmy FAU Alfréd Šrámek. Indicie podle něj směřují k předsedovi hnutí ANO a bývalému ministru financí Andreji Babišovi.

Firma FAU podala trestní oznámení ve věci zajišťovacích příkazů
Foto: hns
Popisek: Ilustrační koláž

FAU vlastní sklad pohonných hmot v areálu přerovské firmy Precheza z holdingu Agrofert, který Babiš donedávna vlastnil. Spory se týkají doměření daně a současného vzniku ručitelského závazku společnosti. Finanční správa firmu FAU podezřívá z vědomého zapojení do karuselového podvodu. Společnost FAU to odmítá.

Na internetu se na konci srpna objevila nahrávka, na které Babiš o společnosti hovoří a mimo jiné říká, že „naši na FAU zaklekli“. Babiš následně odmítl, že by v době svého působení na ministerstvu finanční Celní správu zneužíval a úkoloval. Odmítl to i šéf Finanční správy Martin Janeček.

Andrej Babiš

  • ANO 2011
  • Premiér v demisi
  • předseda vlády

Podle Šrámka to musí prověřit policie, protože je zvláštní, že zrovna v té době byly zahájeny exekuce na základě zajišťovacích příkazů vydaných Finanční správou. „Podezření, že zajišťovací příkazy proti FAU vydala Finanční správa nikoliv z vlastní vůle, ale na základě pokynu někoho stojícího mimo Finanční správu, pramení mimo jiné ze skutečnosti, že Finanční správa na dotaz FAU odpověděla, že o vydání zajišťovacích příkazů na částky přesahující 200 milionů korun rozhodla úřední osoba podepsaná na zajišťovacích příkazech. Tedy řadový úředník Specializovaného finančního úřadu, což je více než nepravděpodobné, protože rozhodnutí takového rozsahu není v běžné rozhodovací kompetenci řadových úředníků finančních úřadů,“ uvedl Šrámek.

Firma FAU podala u soudu 13 žalob na složky státu, o u několika už soud rozhodl v její prospěch. Dvě žaloby soud ale odmítl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bum, prásk: Vždyť je to všechno jinak! Kiskovi to vyhovuje. Falešná hra, vyškolil známý analytik redaktorku ČT, zde je VIDEO

14:34 Bum, prásk: Vždyť je to všechno jinak! Kiskovi to vyhovuje. Falešná hra, vyškolil známý analytik redaktorku ČT, zde je VIDEO

Ve středu odpoledne se zdálo, že slovenská politická krize nabírá na obrátkách. Kvůli zásahu slovens…