Firma získala veřejné zakázky za 450 milionů. Bez soupeřů

10.09.2012 17:30

Společnost Trexima získala v posledních letech od ministerstva práce a sociálních věcí a Národního ústavu odborného vzdělávání veřejné zakázky v hodnotě 450 milionů korun. Server Aktuálně.cz ale informuje o závažnějším faktu - z 19 výběrových řízení měla soupeře pouze ve třech z nich.

Firma získala veřejné zakázky za 450 milionů. Bez soupeřů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze - ilustrační foto
reklama

Ve dvanácti případech se konečná cena oproti původně předpokládané nezměnila. Žádného konkurenta společnost nenašla ani v případě finančně velmi lukrativní stodvacetimilionové zakázky, kterou Trexima získala ve spolupráci se Svazem průmyslu a dopravy ČR a Hospodářskou komorou.

Na cenu se nehledělo

V rámci tohoto sdružení se Trexima dostala ještě k jedné zakázce - za "Zajištění zapojování zaměstnavatelů do tvorby a aktualizace NSK a provozu sektorových rad" má ministerstvo školství - prostřednictvím Národního ústavu odborného vzdělávání - zaplatit sdružení těchto tří organizací dalších téměř 120 milionů korun.

"Zaujala mě kritéria pro hodnocení nabídek. Některá se mi zdají dost neurčitá, ale zároveň mohou být v zadávací dokumentaci přesně definována, takže nechci říkat, že jsou úplně špatná. Za daleko větší problém ovšem považuji váhu nabídkové ceny u jedné ze zakázek, která činí jen 30 %. To je dle mého názoru málo. Cena by měla tvořit alespoň polovinu z hodnotících kritérií," řekl Aktuálně.cz právník TI Petr Leyer.

Cesta zlínské společnosti po veřejných zakázkách nabrala výraznějších obrátek v roce 2005, kdy vyhrála výběrové řízení na takzvaného dodavatele projektu Národního systému kvalifikací. Poté poslanci schválili zákon o uznávání výsledků dalšího vzdělávání a Trexima získala další zakázku v hodnotě přes 80 milionů.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: joh
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Biden? Skrytá hrozba. To Rusko, to nechápu. A NATO? Mezinárodní diplomat nám otevírá oči

4:43 Biden? Skrytá hrozba. To Rusko, to nechápu. A NATO? Mezinárodní diplomat nám otevírá oči

ROZHOVOR Nechápu, proč Rusko nezasáhne v Arménii, když tam má základnu, podivuje se někdejší velvysl…