Firmy díky testování odhalily nákazu u tisíců zaměstnanců, uvedla Hospodářská komora

13.03.2021 6:20

Firmám se podle Hospodářské komory podařilo díky testování odhalit nákazu u tisíců zaměstnanců, kteří o ní nevěděli. Záchyt nemoci se pohybuje od 0,5 až 1,5 procenta. Panují regionální rozdíly, i přestože se testování provádí stejnými testy. Dodavatele samotestovacích sad v posledních dnech zahltily objednávky od firem do 50 pracovníků. Kvůli jejich náročnějšímu vyřizování se mohou prodlužovat čekací lhůty dodávek testů do větších podniků. Na dotaz ČTK to uvedl mluvčí Hospodářské komory Miroslav Diro.

Firmy díky testování odhalily nákazu u tisíců zaměstnanců, uvedla Hospodářská komora
Foto: Archiv
Popisek: Hospodářská komora - logo

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v pátek uvedl, že pozitivita ve firmách je podle předběžných dat mezi jedním a dvěma procenty. Zachycených případů jsou podle něj řádově stovky.

Společnosti nad 250 zaměstnanců měly do pátku dokončit první kolo testování. Oficiálně začalo z nařízení vlády 3. března. Dále musejí každého pracovníka, který dochází do podniku, testovat jednou týdně.

Velké firmy podle Dira se zásobily testy a zaměstnance testovaly ještě před zavedením povinnosti. Možné potíže se zásobováním samotestů se podle něj týkají hlavně menších podniků nad 50 pracovníků, které s testováním neměly zkušenosti a dodavatele zahltily objednávkami. Firmy od 50 do 249 zaměstnanců měly s testováním začít 5. března, všechny pracovníky musejí otestovat do pondělí.

Dodavatelé testů musejí podle Dira nyní ale vyřizovat i velké množství objednávek od společností do 50 zaměstnanců. Pro ty zatím povinné testování neplatí, na doporučení vlády ho ale zavádějí. Náročnější vyřizování malých objednávek může podle Dira prodloužit čekací lhůty pro velké firmy. „Podnikatelé věří, že případné výpadky v zásobování testů budou krátkodobé a že stát dokáže rychle reagovat na situaci, pokud by se objevil jejich nedostatek,“ uvedl.

Díky zavedení povinného testování bude podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) deset tisíc podniků každý týden testovat 2 až 2,5 milionů zaměstnanců. Ve středu uvedl, že testů je dostatek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vakcinační komando vyrazilo na ústecké sídliště: My Romové máme strach, vy nám určitě dáte jinou vakcínu

18:25 Vakcinační komando vyrazilo na ústecké sídliště: My Romové máme strach, vy nám určitě dáte jinou vakcínu

Zdravotníci se vydali očkovat na sídliště Mojžíř v Ústí nad Labem tamní obyvatelstvo proti covidu-19…