Fischer by za prezidenta zvolil svého soka Zemana, ukazuje volební kalkulačka

02.12.2012 11:17

Zatímco prezidentský kandidát Jan Fischer by do čela země zvolil Miloše Zemana, Táňa Fischerová by si nejvíce rozuměla s Vladimírem Franzem. O vzájemné shodě by však nemohla být ani řeč mezi Zemanem a Karlem Schwarzenbergem. Na překvapivé výsledky Volební kalkulačky občanského sdružení KohoVolit.eu poukázal server Lidovky.cz.

Fischer by za prezidenta zvolil svého soka Zemana, ukazuje volební kalkulačka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Sousoší nad bránou Pražského hradu

 

„Jan Fischer, který v tuto chvíli vede v průzkumech, se paradoxně nejvíce názorově shoduje se svým hlavním soupeřem Milošem Zemanem (SPOZ). Současný prezident Václav Klaus sice nedávno podpořil Miloše Zemana, ovšem názorově se s ním shoduje jen velmi málo. Nejbližší mu je Karel Schwarzenberg (TOP 09) a Přemysl Sobotka (ODS), obecně ale názorově příliš blízko nemá k žádnému ze současných kandidátů,“ přiblížil výsledky Kamil Gregor, analytik KohoVolit.eu.

Nejvíce se v rozličných otázkách na fungování země a její budoucnost shodnou Fischerová s Franzem, a to až v 58 procentech.

Klausovi je nejbližší Schwarzenberg

Zajímavé výsledky přinesla i analýza shody názorů jednotlivých kandidátů s dosluhujícím prezidentem Václavem Klausem.  „Do volební kalkulačky jsme postupně zadali odpovědi jednotlivých kandidátů plus Václava Klause,“ vysvětlil Gregor. Nejblíže mu je Schwarzenberg, naopak nejdále Dienstbier.

Autoři kalkulačky uvádějí, že její funkce už využilo na 700 tisíc lidí a tento počet ani zdaleka není konečný. „Prezidentské volby jsou mnohem víc vidět a lidé jsou zvědavější, tak je to kvalitativně odlišné. Takže se domníváme, že by to mohlo mít nějaký reálný dopad. Prezidentská volba je na tohle ideální, je personalizovaná. A názory kandidátů jsou poměrně méně známé. Kalkulačku jsme také technicky vylepšili,“ předvídá analytik.

Výsledky volební kalkulačky mohou přinést nejedno překvapení. „Buď to lidem ukázalo to, co si mysleli, nebo naopak to pro ně bylo velmi překvapivé. Výhodou kalkulačky je to, že ukazuje konkrétně, v čem se shodují a s čím neshodují s daným kandidátem,“ upřesnil Gregor.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nem

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

To s tím porušováním slibů začínáte brzy

Před volbami jste slibovali nezvyšovat ceny MHD, teď jste u moci asi měsíc a už slib porušujete a ceny jízdenek zvyšujete. Navíc v době, kdy ceny pohoných hmot klesají. Co se teda změnilo, že jste takhle otočili?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Padající banky: „Domek z karet. Už nevěřím“ Temně z USA

15:00 Padající banky: „Domek z karet. Už nevěřím“ Temně z USA

Z pádu Credit Suisse bude zřejmě profitovat největší švýcarská banka UBS. Už jen proto, že záruky po…