Fischer chce provětrat státní firmy. Šnajdr nebo Vondra nejsou žádní odborníci a měli by jít

28.07.2013 14:11 | Zprávy

Ministerstvo financí zhoršilo odhad vývoje ekonomiky v letošním i příštím roce. Letos by měl hrubý domácí produkt (HDP) klesnout o 1,5 procenta a příští rok stoupnout o 0,8 procenta. „Věřím, že se s tím nějak popasujeme,“ prohlásil neochvějně ministr financí Jan Fischer v pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi.

Fischer chce provětrat státní firmy. Šnajdr nebo Vondra nejsou žádní odborníci a měli by jít
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Fischer

Přiznal, že sice ekonomické výhledy do budoucna a číselné prognózy ho nijak netěší, ale na druhé straně optimismus prý rozhodně neztrácí. On sám se totiž prognózováním nějakou dobu zabýval, a tak je obeznámen s nepřesností takových předpovědí.

„Ta čísla bych nedramatizoval. Schodek státního rozpočtu v prosinci nebude vyšší než 100 miliard. Svou hlavu mám rád, takže tu bych sice na to nevsadil, ale pevně tomu věřím,“ poznamenal s úsměvem. Pokud se však očekávání naplní, státní rozpočet se bude muset vypořádat se ztrátou deseti až patnácti miliard korun.

Jak ale Fischer podotkl, prvními oběťmi ekonomické recese bývají vždy ti, kteří provádějí ekonomické prognózy, proto nepochybuje, že se země bude schopna vyrovnat s rozpočtem na rok 2013. Zdůraznil, že prioritou pro státní rozpočet je nyní financování popovodňových škod. V této souvislosti prozradil, že k tomuto účelu uvolní Ministerstvo financí další dvě miliardy korun.

Ekonomická realita je děsivá

Vláda Jiřího Rusnoka a konkrétně Ministerstvo financí pod jeho vedením prý udělá vše, co bude možné, aby schodek státního rozpočtu nepřesáhl 105 miliard korun a nepřeklenul se přes hranici tří procent podílu schodku na HDP. „Musíme obrátit stav fiskální politiky a makroekonomické situace. Ekonomická realita je děsivá,“ připustil a dodal, že takový hluboký pokles v průběhu šesti kvartálů za sebou nepamatuje nejen Česká republika nebo Slovensko, ale ani doby za Československa.

Ministr financí sice uznal, že jeho manévrovací prostor pro změny není příliš velký, ale cokoliv, co bude mít prorůstový charakter, se dle jeho slov bude snažit ze všech sil prosadit. Plánuje se zaměřit především na podporu vědy a výzkumu, konkurenceschopnosti země, která se prý bohužel nelepší, a dále na podporu podniků a živností. Konkrétní čísla vynaložená na tato prorůstová opatření ale zatím prozradit nechtěl. Uvedl jen, že by si přál, aby je ruku v ruce provázel systém úspor.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nem

Mgr. Ondřej Krutílek byl položen dotaz

Rozklad EU

Souhlasím s vámi, že EU svou zelenou a nerealistickou politikou nahrává svému rozkladu. Kdo přesně je za takovou politiku zodpovědný? Kdo vlastně celou tu EU řídí? Přijde mi, že se dost poslanců staví proti řadě nařízení, ale k čemu to je? K čemu vás volíme, jestli přes vás vše prochází? Kritizovat ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Historický moment.“ Fiala a Lipavský se rozplývají nad novým logem pro úřady

21:00 „Historický moment.“ Fiala a Lipavský se rozplývají nad novým logem pro úřady

Vláda na středečním zasedání schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu pro státní správu. C…