Fischer, kníže i další. Všichni se před vámi "svléknou donaha"

14.03.2012 13:49

Budoucí prezident nebude dělat se svým majetkem tajnosti. Kandidáti se shodují na tom, že budou zveřejňovat majetkové přiznání, přestože je k tomu zákon nenutí. „Já už teď zveřejňuji, pokračoval bych v tom,“ řekl jeden z adeptů na prezidenta, současný ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Fischer, kníže i další. Všichni se před vámi "svléknou donaha"
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Jan Fischer

Podle zákona o střetu zájmů musí veřejní činitelé zveřejňovat svůj majetek a příjmy z jiných zdrojů. Prezident má však výjimku. Kandidáti na hlavu státu však tvrdí, že by to dělali jen ze své dobré vůle. Tento postup je ve světě běžný, majetkové přiznání podává americký i slovenský prezident.

„Počítám s tím, že bych zveřejňoval své majetkové poměry. Považuji to za přirozenou věc,“ řekl Aktuálně.cz Jan Fischer. Ani další prohlášení zájemců o trůn se nelišily. „Se zveřejňováním svých majetkových poměrů nemám problém,“ tvrdí Jiří Dienstbier a Jana Bobošíková se tomu také nebrání.

Nic jsem neskrýval a skrývat nebudu

„V Evropském parlamentu teď máme nová pravidla, do konce března máme předat přehled majetku. Zjistila jsem, že to je velmi podrobné. A nedělá mi problém zveřejnit to, co třeba musí čeští poslanci. Nebyl by to žádný dlouhý seznam,“ vyjadřila se pro Aktuálně.cz europoslankyně Zuzna Roithová, která by se také ráda podívala na Hrad. „Nikdy jsem své majetkové poměry neskrýval a skrývat nebudu ani v budoucnu,“ dodal další z kandiátů, Přemysl Sobotka z ODS.

Ani současný prezident se se svým majetkem netají. Hrad pravidelně zveřejňuje údaje o prodeji jeho knih. Některé měly i sponzory ze soukromé sféry. K tomu se však Klaus odmítl vyjádřit. Jeho mluvčí Radim Ochvat řekl pouze, že prezident všechny své příjmy uvádí v neveřejném daňovém přiznání.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor:

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Němci – naši nejbližší přátelé.“ Festival v Plzni vzbudil vášně

4:44 „Němci – naši nejbližší přátelé.“ Festival v Plzni vzbudil vášně

Necelý týden před oslavami osvobození se v Plzni uskutečnily česko-německé, respektive bavorské dny …