Fischerův sponzor buduje zásobník plynu. A chce spolupracovat se státem

11. 7. 2013 13:10

V souvislosti s tím, jak rychle se novému ministru financí Janu Fischerovi podařilo získat zbytek peněz na doplacení dluhů z prezidentské kampaně, se vyrojily otázky, zda nebude ze své pozice na oplátku hájit zájmy některých podnikatelských skupin. Jedním z Fischerových sponzorů je i šéf CE Group Ladislav Dráb, jehož firma buduje zásobník zemního plynu na Vysočině a má zájem, aby ho využíval stát.

Fischerův sponzor buduje zásobník plynu. A chce spolupracovat se státem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Jan Fischer podepisuje jmenovací listinu
reklama

Drábova společnost podepsala kontrakt se státní firmou DIAMO již 30. června 2010, tedy pět dní poté, co Fischerova vláda podala demisi. "Společnost GSCeP, a. s., člen skupiny CE Group, podepsala dne 30. června 2010 se státním podnikem DIAMO smlouvu, která umožňuje zahájení důlních prací na výstavbě podzemního zásobníku zemního plynu v lokalitě uranového dolu Rožná na Vysočině," cituje server iDnes.cz výroční zprávu CE GROUP z roku 2011.

"Smlouvu podepisoval generální ředitel DIAMO, inženýr Jež. Jde o smlouvu o realizaci průzkumu pro potenciální výstavbu. Bylo to v kompetenci našeho ředitele," řekl Pavel Koscielniak, šéf odštěpného závodu Diama GEAM Dolní Rožínka.

Jednání s ministry průmyslu

Důležité pro CE Group bude to, zda se dokáže se státem dohodnout o využívání zásobníku. "Já už o tom jednám na Ministerstvu průmyslu a obchodu, zda by neměli zájem mít strategické rezervy v plynu. Samozřejmě je to něco úplně nového, co tu ještě nebylo. Zatím jsem nedostal odpověď ani ano, ani ne. Já jsem o tom hovořil i s panem exministrem Kubou, který říkal, že to je zajímavý námět," řekl pro iDnes.cz Dráb. Nyní už ho čeká jednání s novým ministrem Jiřím Ciencialou.

Dráb věnoval Fischerovi celkem přes 4,2 milionu korun, z toho 2,9 milionu začátkem dubna. Zbylou částku mu na konto poslal tento týden poté, kdy premiér Jiří Rusnok oznámil, že Fischer bude novým ministrem financí. V Drábově společnosti Fischer navíc pracoval, než mu Rusnok nabídl post ve vrcholné politice. V té době byl odpovědný za strategické řízení projektů energetického komplexu Rožná a připravovaného plynovodu Mozart.

Revanš prý nepřichází v úvahu

Fischer své sponzory od nástupu do nové funkce nechce komentovat a zapovídá otázky na toto téma. Přesto vyloučil jakékoli skryté zájmy. "Nepřichází v úvahu žádná revanš. Nikdo s tím nepočítá, nikdy s tím nepočítal. Nepřichází to v úvahu. Jejich jména jsou známá, to nejsou žádné anonymní osoby, čili všecky ty procesy vy si budete nepochybně pečlivě hlídat, vy určitě první, pokud první nebudu já," uvedl Fischer.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: adr
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Maláčová v problémech. Ještě horší čekají na Hamáčka, a nejen kvůli radovánkám na dovolené. Poprvé se začalo mluvit o pádu vlády

14:02 Maláčová v problémech. Ještě horší čekají na Hamáčka, a nejen kvůli radovánkám na dovolené. Poprvé se začalo mluvit o pádu vlády

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) má potíže. Na její ministerstvo vtrhla polic…