Foldyna v rozhlase řekl, co ho štve na návštěvě Merkelové

25. 8. 2016 6:28

Krátce před půl desátou se na vlnách Českého rozhlasu Plus setkali poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna a europoslanec zvolený za hnutí ANO Pavel Telička. Debatovali o tom, co můžeme čekat od nadcházející návštěvy německé kancléřky Angely Merkelové v Praze. Foldyna se netajil jistým rozčarováním.

Foldyna v rozhlase řekl, co ho štve na návštěvě Merkelové
Foto: bundeskanzlerin.de
Popisek: Angela Merkelová, německá kancléřka
reklama

Telička má za to, že názory na Angelu Merkelovou se v Česku různí. „Pro mě osobně je to mimořádná příležitost projednat celou řadu zásadních otázek. Vnímám Německo jako velmi důležitého partnera,“ zdůrazňoval europoslanec. Partnera, s nímž je třeba projednávat bilaterální i celoevropské otázky. Schůzka Merkelové s nejvyššími představiteli českého státu by se tedy podle Teličky neměla omezit jen na téma uprchlické krize. Důležitá je prý např. i otázka bezpečnosti EU a vůbec otázka dalšího směřování EU.

„Jakkoli je migrační krize velmi důležitou otázkou, tak by se toto setkání nemělo zúžit na tuto otázku. Já bych byl rád, aby tam byla nějaká nadstavba... Abychom si řekli, kam má směřovat EU po Brexitu. Já předpokládám, že premiér, a především premiér, protože paní kancléřka je jeho partnerka, jeho protějšek, jasně řekne, co chceme prosazovat,– vyjádřil se Telička. Dal tím najevo, že setkání předsedy vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD) s Merkelovou bude zásadní.

Foldyna s Teličkou v podstatě souhlasil, že je Německo naším důležitým partnerem, byť dodal, že Česká veřejnost je k Angele Merkelové kritičtější než dřív.  S Teličkou se nepřel ani v otázce vymezení témat během návštěvy, jen bylo znát, že téma migrační krize považuje za opravdu klíčové.  

„Myslím si, že by mělo zaznít upozornění, aby Německo samotné rozlišovalo, kdo je uprchlík a kdo je ekonomický migrant. Ta první otázka je: Jak se postavíme k migrační krizi, jak se postavíme k Německu,“ zdůrazňoval host. „Následně to bude o budoucnosti Evropy po Brexitu a nakonec je to o našich společných ekonomických vztazích,“ doplnil český zákonodárce.

Telička však odmítl, že by Česká republika přestávala být pro Německo důležitým spojencem, když sem vlastně kancléřka jede jen na pět hodin. Paní kancléřka sama pocházela z východního Německa a v mládí pobývala v Československu,“ připomněl.

Foldyna byl podstatně kritičtější: „Já se domnívám, že bude záležet na tom, co si paní kancléřka z té schůzky odveze. Já jsem trochu rozčarován tím, že tu kancléřka bude jen pět hodin,“ uzavřel. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Krvavá Madlenko, ty jsi jen prachsprostá zlodějka!“ „Český národ nikdy Kosovo neuzná“. Připomínka „dne uloupení“ byla ještě bouřlivější, než jindy

22:17 „Krvavá Madlenko, ty jsi jen prachsprostá zlodějka!“ „Český národ nikdy Kosovo neuzná“. Připomínka „dne uloupení“ byla ještě bouřlivější, než jindy

REPORTÁŽ „Prachsprostá zlodějko Albrightová, všechno to vrátíš!“ I to znělo v pondělí večer Václavsk…