Forum 2000 bude řešit, zda je třeba aktualizovat demokracii

05.10.2018 20:38

Diskuze o tom, zda bude třeba zásadně aktualizovat demokracii, bude dominovat letošnímu 22. ročníku mezinárodní konference Forum 2000, která v neděli začne v prostorách Pražské křižovatky. Na třídenní akci, jejímž těžištěm budou pondělní besedy na Žofíně, dorazí mimo jiné první arabská ženská nositelka Nobelovy ceny za mír Tawakkul Karmánová nebo zakladatel organizace Lékaři bez hranic Bernard Kouchner. Ze známých českých osobností jsou mezi účastníky předseda Pirátů Ivan Bartoš nebo kněz Tomáš Halík.

Forum 2000 bude řešit, zda je třeba aktualizovat demokracii
Foto: radio.cz
Popisek: Forum 2000, ilustrační foto

Přednášky a besedy se budou zabývat problémem posilujícího populismu a nacionalismu nebo změny, které ve společnosti vyvolávají digitální technologie. Diskutující se budou věnovat i problémům, jež dosud elity přehlížely díky prosperitě, kterou demokracie přinesla.

Anketa

Kdo se vám nejvíce líbil v předvolební superdebatě lídrů?

hlasovalo: 10536 lidí

„Dlouhodobé přehlížení významných společenských problémů ze strany elit je neomluvitelné," uvedl ředitel Nadace Forum 2000 Jakub Klepal. „Voličská reakce, podněcovaná domácími populisty či mezinárodními diktátory, je ale také naprosto nepřiměřená a vede demokratické společnosti z doby míru a prosperity do prostředí politické volatility, nevypočitatelných mezinárodních vztahů, systému krátkozrakého národního sobectví a silné pozice autoritářských režimů jako Čína či Rusko," doplnil.

Kromě hlavního programu konference se souběžně s Forem 2000 koná také Festival demokracie, který nejen v Praze, ale i v dalších českých městech nabídne série besed, projekcí, výstav a koncertů. Na Festival demokracie dorazí do Prahy mimo jiné i předseda tibetské exilové vlády Lozang Sanggjä, který je nejvyšším politickým představitelem exilových Tibeťanů od roku 2011, kdy se dalajláma rozhodl vzdát světské moci.

U zrodu konference Forum 2000 stáli v roce 1997 tehdejší český prezident Václav Havel, spisovatel Elie Wiesel a japonský filantrop Jóhei Sasakawa. Jejich záměrem bylo poskytnout prostor osobnostem z nejrůznějších oborů k analýze výzev nového tisíciletí. Konference se koná pravidelně na podzim, před dvěma lety se jí zúčastnil mimo jiné tibetský duchovní vůdce dalajláma.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Nemaj mozek. Ty pohlaví.“ Bohdalová zničila Prague Pride. Je to velké

8:01 „Nemaj mozek. Ty pohlaví.“ Bohdalová zničila Prague Pride. Je to velké

Festival Prague Pride, ke kterému se přihlásil například pražský primátor Hřib, dále pokračuje a bud…