Fotbal? Politický úspěch Ruska. Naprosto skvělá země, píší média na Západě. A další informace

02.07.2018 20:57

Ruská fotbalová reprezentace dokázala ve včerejším osmifinále fotbalového mistrovství světa vyřadit favorizované Španělsko. K rozuzlení došlo až během pokutových kopů, neboť základních 90 minut, stejně jako půlhodinové prodloužení, k výhře ani jednoho z celků nevedlo. Překvapivé vítězství zažívá Rusko na hřišti i mimo něj, jak se shodují mnohá světová média.

Fotbal? Politický úspěch Ruska. Naprosto skvělá země, píší média na Západě. A další informace
Foto: Repro Youtube
Popisek: Ruští fotbalisté se radují z postupu přes Španělsko
reklama

„Psalo se o nich, že jsou nejhorším ruským týmem v historii. Pořád ale pokračují turnajem dál,“ píše se například v reportáži britského deníku The Guardian. Ten také překřtil španělskou fotbalovou doktrínu „tiki-taka“, založenou na obrovském množství krátkých přihrávek, na „tiki-taxi“ s poukazem na předčasný odjezd španělské družiny.

Původní článek najdete ZDE:

Kanadský sportovní server Sportsnet hovoří o „šokující eliminaci Španělska“. Vyzdvihuje především výkon dvaatřicetiletého ruského brankáře Igora Akinfejeva, který zastavil dva pokusy v rozhodujícím penaltovém rozstřelu. Rusové, kteří byli ze všech 32 účastníků šampionátu nejníže postaveným týmem – v dlouhodobém žebříčku obsazují 70. místo, tři příčky za Saúdskou Arábií – se nyní utkají s týmem Chorvatska o postup do semifinále.

Původní článek najdete ZDE:

Magazín Forbes ve své sekci věnované zahraničním věcem řeší ruský úspěch i z jiného pohledu. Reportér James Rodgers píše, že Rusům se daří lépe, než se očekávalo. „Politický projekt na vylepšení image Ruska se také setkává s úspěchem,“ píše Rodgers. „Ve sportu stejně jako v byznysu nebo v politice vyžaduje úspěšná implementace jakékoli strategie trpělivost, odhodlání, mnoho času a peněz a také ochotu vypořádat se se vším, co v průběhu může nastat,“ pokračuje Rodgers a podotýká, že dlouhodobé plánování se Rusku vyplatilo.

Anketa

Faltýnek vyčetl v ČT šéfovi poslanců Pirátů Michálkovi, že je mladý chlapec. Pak se omluvil. Co si o tom myslíte?

hlasovalo: 8101 lidí

Článek zmiňuje, že ruské přípravy na šampionát započaly minimálně o dekádu dříve. V roce 2010 získalo Rusko pořadatelství letošního mistrovství a také samotný proces získávání podpory ostatních fotbalových asociací stál mnoho úsilí. Rodgers připomíná, že před deseti lety hostil moskevský stadion Lužniki finále Ligy mistrů.

Pořádání šampionátu prý Rusko může vyjít až na 11 miliard dolarů. „Analytici mají pochyby, zda z toho bude ekonomika profitovat tak, jak se doufalo,“ píše Rodgers. „To ale není nutně pointa. Ruská cesta k šampionátu byla plná incidentů, úspěchů i problémů. Od roku 2014 ztratilo Rusko své místo ve skupině G8 a jeho ekonomika utrpěla sankcemi uvalenými na Rusko po obsazení Krymu,“ dodává Rodgers.

Článek dále zmiňuje, že vyvstává otázka o způsobu, jakým se o dnešním Rusku píše. Obzvláště pak v kontrastu se zážitky fanoušků, kterých do Ruska přijely za fotbalem statisíce. Forbes cituje tweet jednoho britského fanouška: „Jsem zpátky z Ruska po dvou týdnech a naživu. Nebyl jsem napaden krvežíznivými chuligány, nesnědl mě medvěd, nebyl jsem ani otráven a zabit. Britská média by se za svou propagandu měla stydět. Naprosto skvělá země.“

Reportér Rodgers dosavadní průběh šampionátu shrnuje jako „PR úspěch“, který snad trochu kalí jen nešikovné vyjádření čečenského gubernátora Ramzana Kadyrova, který brzké vyřazení Němců odůvodnil tím, že jejich předci kdysi proti Rusům vedli válku. Na závěr Rodgers dodává, že skutečný test ruského úspěchu přijde až s postupujícím časem. Například v momentě, kdy se ruský prezident Putin setká s americkým protějškem Trumpem.

Původní článek najdete ZDE:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Marek Korejs
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Radši normálně pít v hospodě než nezřízeně chlastat doma. Vyrazili jsme do zrovna otevřených hospod a zažili nečekané

16:47 Radši normálně pít v hospodě než nezřízeně chlastat doma. Vyrazili jsme do zrovna otevřených hospod a zažili nečekané

REPORTÁŽ Ať je teplo, nebo zima, v hospodě je vždycky prima. Zvláště pak, když byly nálevny skoro dv…