Fotky, dokazující ruskou účast na Ukrajině, jsou prý podvrhy

24.04.2014 17:35

Zásadní důkazy ruské přítomnosti na východě Ukrajiny jsou nejspíš podvrhy. Už i americká administrativa připouští, že snímky, mající dokazovat přítomnost ruských sil na východní Ukrajině, vznikly manipulací a jako důkaz jsou nadále neudržitelné. Snímky, které měly být pořízeny v Rusku a tím dokazovat ruský původ aktivistů, byly totiž pořízeny někde úplně jinde, než se tvrdilo. O kauze na serveru Literarky.cz referuje Tereza Spencerová.

Fotky, dokazující ruskou účast na Ukrajině, jsou prý podvrhy
Foto: Dekomunizace, o.s.
Popisek: Symbolický hřbitov Nebeské setniny zpřítomňuje oběti Majdanu

Anketa

Jaké řešení doporučujete v případě východní Ukrajiny?

hlasovalo: 31913 lidí
Po mnoha naléháních předložily před třemi dny USA první důkaz o přítomnosti ruských vojáků na východní Ukrajině. Fotografie měly dokazovat, že po východoukrajinských městech se pohybují stejní lidé, kteří se v době války s Gruzií pohybovali po Jižní Osetii, což mělo dokazovat, že se jedná o profesionální ruské provokatéry. Jenže nakonec se ukázalo, že je to poněkud jinak.

Redaktoři deníku New York Times, kteří o „balíčku fotografií“ poprvé napsali, nyní píší: „Sbírka fotografií, která podle Ukrajiny ukazuje přítomnost ruských jednotek na východě země a kterou Spojené státy citovaly jako důkaz ruského zasahování, se stala předmětem šetření.“

To neznamená nic jiného než přiznání, že hlavní důkaz ruské přítomnosti na Ukrajině byl zpochybněn. Symbolické je i to, že přiznání se objevilo na deváté straně deníku, zatímco původně byly fotografie otištěny ve velkém formátu na stránce titulní.

Na autenticitu fotografií už rezignovala i administrativa USA, která je prestižnímu deníku předala. Mluvčí ministerstva zahraničí přiznala, že „tvrzení obsažené v amerických materiálech pro média, podle nichž byly snímky pořízeny v Rusku, jsou chybná“. Vzápětí sice dodala, že i bez těchto fotografií existuje mnoho důkazů o ruském vlivu na vzpouru na východě Ukrajiny, žádný další důkaz se ale neobjevil.

Celá bublina splaskla díky autorovi některých snímků, fotografovi na volné noze Maximu Donďukovi. Ten na serveru Instagram vystavil snímky, ze kterých jednoznačně vyplývalo, že fotografie, které údajně měly být pořízeny v Jižní Osetii či jinde v Rusku, byly ve skutečnosti pořízeny ve východoukrajinském Slavjansku. Jinými slovy - padl důkaz, že lidé, vyfocení při protestech ve Slavjansku, vůbec kdy byli v Rusku.

Není to poprvé, co byl v souvislosti s děním na Ukrajině důkaz zločinnosti vzbouřenců odhalen jako podvrh. V předchozím týdnu byla popřena autenticita letáků, jimiž měli rebelové v Doněcku vyzývat k registraci místních Židů.  

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: jav

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

16:50 Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

V Bruselu se začátkem týdne konala Konference o národním konzervatismu (NatCon), tu se bruselské úřa…