Fotovoltaika: Politici udělali chybu, potréstáni budou občané

03.03.2011 17:45

Senátor Jan Horník přiznal odpovědnost za boom solárních elektráren. Politici prý situaci neohlídali. Potrestáni budou ale pouze tak jako všichni ostatní - zaplatí drahou elektřinu.

Fotovoltaika: Politici udělali chybu, potréstáni budou občané

"Byla to chyba dvou předchozích vlád - Topolánkovy a Fišerovy," řekl Horník ve čtvrtečních Dvaceti minutách Radiožurnálu. "Energetický regulační úřad je varoval, že to bude rána, ale oni s tím nic neudělali."

A neudělal s tím nic ani on sám, ačkoli z pozice senátora mohl přinejmenším iniciovat diskusi o problému. Hromadné zavádění fotovoltaických elektráren do sítě za levnou výkupní cenu totiž ve výsledku výrazně prodražilo elektřinu. Vláda sice zdražení zmírnila a vlastníky elektráren ztrestala dodatečným zdaněním, ale tím si nejspíš jen přivolala ještě větší problémy. Česku by totiž kvůli nefér hře mohly hrozit arbitráže.

Zaplatit arbitráž by stálo jako plné zdražení elektřiny

"Ty věci byly dány zákonem a následně se parlament rozhodl zpětně změnit podmínky, to podle nás není správné, není to fér hra," zdůvodnil Horník, proč - zatím s 22 kolegy senátory - hodlá poslat stížnost k Ústavnímu soudu. Nelíbí se mu, že by se podmínky smluv měly měnit zpětně.

Česko se tím navíc vystavuje riziku arbitráží. Prohrané arbitráže by přitom stály zhruba srovnatelně, jako kdyby se daň na fotovoltaiku neuvalovala a poplatník měl zaplatit plné zdražení energie. "Česko si zvolilo špatnou cestu," podotkl Horník. "Uznávám, že i já na tom mám svůj podíl. Mohl jsem se ozvat."

Posluchač Radiožurnálu se ústy moderátora Martina Veselovského ptal - jestliže jste přiznal chybu, jakou zaplatíte pokutu? "Zaplatím si dražší elektřinu," odvětil Horník. Jenomže za jeho špatné rozhodnutí zaplatí dražší elektřinu i všichni ostatní.

Čtěte:

Ouzký (ODS): Pochvalme ERÚ za přesný odhad fotovoltaiky u nás

Strunz (SSO): Čínská fotovoltaika, další čínský PR majstrštyk

Senátoři nechtěli do zákona o zdanění fotovoltaiky zasahovat

Foto: senat.cz

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: par

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Strach obchází německou veřejností. Bojí se zmínit o uprchlících, islámu či vlastenectví. Zde je to černé na bílém

20:11 Strach obchází německou veřejností. Bojí se zmínit o uprchlících, islámu či vlastenectví. Zde je to černé na bílém

Judith Bergmanová na stránkách konzervativního Gatestone Institute upozorňuje na průzkum, který ukaz…