Fracku Dienstbiere, udeřil komentátor Pečinka v Reflexu. A raduje se z porážky ministra pro lidská práva

14.08.2014 9:26

Jiří Dienstbier se v souvislosti se služebním zákonem zachoval jako neloajální fracek. Podle komentátora Reflexu Bohumila Pečinky tak ministr předvedl styl, kterým se prezentuje celou svou politickou kariéru.

Fracku Dienstbiere, udeřil komentátor Pečinka v Reflexu. A raduje se z porážky ministra pro lidská práva
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Dienstbier ve sněmovně

Místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek poté, co koalice s opozicí našly společný kompromis, uvedl, že se jedná o „vítězství ducha nad hmotou“. To může znamenat leccos, podle Pečinky to v tomto případě znamená malé vítězství politiky nad zájmy občanských sdružení, kterých je Dienstbier tradičně zastáncem.

Jak připomíná, právě služební zákon byl jedním z hlavních hesel hnutí, které před volbami pod lákavou hlavičkou „Rekonstrukce státu“ sdružilo všechny možné občanské iniciativy. Pod maskou boje proti nešvarům a předání moci odborníkům se zde podle Pečinky odehrával pokus omezit moc volených politiků a předat ji do rukou úředníků a zájmových skupin.

Právě Jiří Dienstbier byl tradičním spojencem těchto hnutí, a proto není překvapením, že právě on byl ve vládě hlavním buldozerem normy, která měla značně posílit jeho pozici. A původně se zdálo, že se mu to povede, obzvlášť když na myšlenky Rekonstrukce státu slyší značná část vlády. Klíčové podle Pečinky bylo, že se k opozici, která je v současné sněmovně mimořádně slabá, přidali i koaliční poslanci. Symbolem této vzpoury se stalo sněmovní vystoupení sociálního demokrata Vítězslava Jandáka, který zoufale vyzýval své kolegy, ať normu v této podobě neschvalují, když všichni vědí, že přinese průšvih.

Následně otočili lidovci a posléze i hnutí ANO. Pod heslem, že důležitý zákon je třeba probrat s opozicí, pak domluvili schůzku, na které byly dohodnuty podstatné změny, jež zasahovaly právě nejcitlivější pasáže. Ministr Dienstbier, který ještě pár dní předtím suverénně prohlašoval, že opozice si o změnách může nechat jenom zdát, v tu chvíli začal vystupovat na hraně hysterie.

„Projevil se tak, jak se projevuje celých pětadvacet let, co se pohybuje ve veřejném životě - jako neloajální fracek,“ píše k tomu Pečinka. Pak poznamenává, že vzhledem k nadějím, jaké občanské iniciativy do zákona vkládaly, se jeho rozčílení ani nelze příliš divit.

Ústup od drsné verze služebního zákona lze podle Pečinky vnímat jako návrat realismu do české politiky. Je však otázkou, zda to bude pouze první vlaštovka zklidňujících se poměrů, rozvrácených v posledních dvou letech.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Klaus to odpálil, Trikolóra je ve Sněmovně, ukázal průzkum. Sílí SPD a ANO. Zato Fialova ODS je v hrůzostrašné situaci

18:07 Klaus to odpálil, Trikolóra je ve Sněmovně, ukázal průzkum. Sílí SPD a ANO. Zato Fialova ODS je v hrůzostrašné situaci

Pokud by se volby konaly nyní, ve Sněmovně by zasedlo sedm stran. Nově i Trikolóra Václava Klause ml…