Francie odmítla žádost o azyl Assange

03.07.2015 14:19

Francie odmítla žádost o azyl, se kterou se na francouzské úřady obrátil zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange. Sdělil to úřad francouzského prezidenta. Australan Assange se už tři roky ukrývá na ekvádorské ambasádě v Londýně. Stále se obává vydání z Británie do Švédska, kde je podezřelý ze znásilnění.

Francie odmítla žádost o azyl Assange
Foto: wikipedia
Popisek: Francouzská vlajka.

"Francie obdržela od Assange dopis. Zkoumání situace ukázalo, že Francie nemůže vyhovět jeho žádosti. Situace pro Assange nepředstavuje nějaké okamžité ohrožení. Také je na něj vydán evropský zatykač," vysvětlil Elysejský palác, sídlo prezidenta Françoise Hollandea.

Švédská prokuratura v březnu přistoupila na to, že podezřelého vyslechne na ekvádorské ambasádě, ale zatím do Londýna nikoho neposlala. Australan švédské obviňování odmítá, nic prý neprovedl. Tvrdí, že jde jen o záminku, aby mohl být přes Švédsko vydán do Spojených států, kde ho obviní kvůli zveřejnění statisíců utajených amerických vojenských zpráv a diplomatických depeší na internetu.

Švédští vyšetřovatelé Assange zatím z ničeho formálně neobvinili, vyšetřují ho však pro podezření ze znásilnění, které v roce 2010 vznesly dvě švédské spolupracovnice WikiLeaks. Švédsko na něj vydalo mezinárodní zatykač a britská justice a úřady se rozhodly ho vydat Švédsku. Vydání ale brání jeho útěk na diplomatickou misi Ekvádoru.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To je sranda. Poté, co Donald Trump řekl větu, zavládlo zděšení a šok. Zajímat to bude Srby

9:02 To je sranda. Poté, co Donald Trump řekl větu, zavládlo zděšení a šok. Zajímat to bude Srby

Hrůza a zděšení zavládly v Černé Hoře. Jedna z nejmenších evropských republik se dostala do pozornos…