Francouzi, vám už není pomoci. Jiří Vyvadil kreslí galskému kohoutovi temnou budoucnost

16.07.2016 15:41

Jestli se Francouzi nevzpamatují, není jim pomoci, konstatoval v souvislosti se čtvrtečním útokem ve francouzském pobřežním městě Nice advokát Jiří Vyvadil. Podle něj je snad každému jasné, že nejde o poslední takovýto útok.

Francouzi, vám už není pomoci. Jiří Vyvadil kreslí galskému kohoutovi temnou budoucnost
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Vyvadil

„Je to válka, ovšem i válka, kterou si Francie způsobila svými výboji proti Libyi, Sýrii či Mali. Akce vždy vyvolává reakci. Stále platí, že Francie jako součást agresivních vojenských sil NATO způsobila tisíce, možná desetitisíce mrtvých, a dnes ztrácí stále jen desítky. Ale nejen to,“ poznamenává Vyvadil. Podle něj je však základním problémem historická strategická orientace a přimknutost k arabským a muslimským zemím.  

„Statisíce tzv. naturalizovaných Francouzů pocházejících z těchto regiónů dávno odhodili vděčnost či sounáležitost se zemí galského kohouta a sociální frustrace je ideálním podhoubím pro teror,“ myslí si Vyvadil. Ve Francii žije 4,7 milionu muslimů, jsou zde celé oblasti, kde již reálně neplatí francouzské právo a v roce 2015 zde bylo 2200 mešit, vypočítává.

Původní  text ZDE.

„Jak se zdá, s důsledky tohoto stavu si Francouzi neumí poradit a nejen to, stále zřejmě mnozí to pokládají za normální stav. Nejde mi rozhodně o vyvolávání duchů nenávisti, spíš je třeba říci, že ideologické zázemí islámského terorismu je ve Francii nesmírně silné. A státní francouzská moc selhává,“ podotýká dále advokát a všímá si nespokojenosti francouzské a muslimské populace s poměry v zemi, například s hospodářskou stagnací a mírou nezaměstnanosti. 

„O to nebezpečněji až jako hazard působily a působí stávky tisíců, noc co noc pod heslem ‚nuit debout‘ proti novele zákoníku práce. Z hlediska racionálního středoevropského pohledu běžného Čecha se jedná o šílence. V zemi vládne výjimečný stav, teroristické útoky se v pravidelných periodách se stále větší intenzitou a většími oběťmi opakuji, ale lidé noc co noc stávkují kvůli pár paragrafům,“ dodává. 

Všímá si také toho, že média západního světa po útoku v Nice zaplavila slova již jen povinné soustrasti a smutku. „Ale co budeme dělat za půl roku, až se opět na jiném místě cosi podobného zopakuje…? A co za dalšího půl roku…?“ uzavřel se slovy, že s Brexitem se Britové vypořádají, ale Francii bez dramatické změny čeká daleko dramatičtější budoucnost.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…