Fridrichová odpravila vládu. Smrtí umělce. ČT přitvrdila

15.03.2021 7:25

Minulý týden zemřel skladatel a spisovatel Jan Vodňanský. A od některých lidí už se ozývá, že kdyby byl tento stát správně spravován, mohl ještě žít, protože už by byl v 79 letech naočkován. „V 79 letech jen těsně minul nárok na vakcínu mezi úplně prvními. Té své už se nedočkal,“ věnovala se tématu umělcovi smrti Nora Fridrichová. A nebyla sama.

Fridrichová odpravila vládu. Smrtí umělce. ČT přitvrdila
Foto: Repro ČT
Popisek: Moderátorka 168 hodin, Nora Fridrichová

„Zatímco prezident Miloš Zeman plní ruská média svým zájmem o stále ještě neschválenou vakcínu Sputnik V, senioři a vážně nemocní bojují s nástrahami, který jim český systém připravil,“ uvedla Fridrichová segment o očkování. A vysvětlila, že ačkoliv má k očkování přístup čím dál více lidí, nemají ho ti, které nemoc ohrožuje nejvíce. Připomenula jméno disidenta, skladatele a spisovatele Jana Vodňanského, který zemřel 10. března ve věku 79 let. Jeho věk přitom v úmrtí hrál svou roli. „V 79 letech jen těsně minul nárok na vakcínu mezi úplně prvními. Té své už se nedočkal,“ pravila Nora Fridrichová. Dle moderátorky se v Česku očkuje pomalu a teprve v úterý přesáhl 40 000 za den.

Anketa

Byl Emil Hácha kolaborant?

35%
65%
hlasovalo: 6664 lidí

Problém je dle 168 hodin hlavně v rozvozu vakcíny od firmy AstraZeneca. „Dostali jsme e-mail, na který jsme měli poslat náš požadavek. Ten jsme poslali, z toho mailu nám přišla akorát automatická odpověď, že jsou mimo kacelář až do 30. dubna. Jiný kontakt jsme neměli,“ uvedl jeden z praktických lékařů, kteří měli touto vakcínou očkovat od 1. března. S rozvozem se dle pořadu začalo až v pondělí 8. března. „Rozvoz nestíhala státem najatá firma. Podle ministerstva moc objednávek naráz,“ objasnila reportérka. Dle koordinátorky očkování Kateřiny Baťhové byl systém zahlcen třemi tisíci objednávek. Ani samotný systém registrací pro občany nepovažuje tým 168 hodin za vhodný, vzhledem k tomu, že jeho prvními uživateli jsou senioři.

Že je pozitivní Vodňanský údajně zjistil ve čtvrtek, když se šel nechat naočkovat. „Tam šlo úplně o dny, protože kdyby byl naočkovaný týden nebo 14 dní předtím, tak se toto nestalo, tak nemusel zemřít, protože by měl nějaké ty protilátky. Zbytečná smrt. Kdyby se šel naočkovat dřív, tak by mezi námi mohl být. Je to pro nás strašlivá ztráta,“ sdělila 168 hodinám dojatá Jitka Vodňanská, exmanželka zesnulého a taktéž velká láska Václava Havla.

Pražská radní Hana Kordová Marvanová připomenula zprávy, jak si „papaláši“ očkování domluvili. „Ač nejsou ani senioři, ani nejsou nemocní. Já to považuji za tak strašné selhání této vlády, tohoto státu. Já si dokonce myslím, že tato vláda za to, jak vypadá očkování, jak se to zneužívá, pak nese odpovědnost za úmrtí Jana Vodňanského a tisícovky lidí týdně,“ obvinila kabinet Andreje Babiše.

Další kapitolou jsou vážně nemocní, které nemoc mnohem více ohrožuje. Ministr Blatný tvrdí, že už nyní mohou být očkováni u praktických lékařů nebo tam, kde jsou sledováni v nemocnicích. Ovšem podle jedné takto postižené to není tak snadné, protože zatím neuspěla ani u praktického lékaře, ani v centru, kde se léčí. „To, jakým způsobem se toho domáhám, tak mi to přijde vlastně šílený,“ řekla 35letá Martina Justiánová, která trpí Friedrichovou ataxií a je upoutaná na invalidní vozík. „Mám pocit, že jsem úplně na kraji společnosti a každýmu je to jedno,“ dodala.

I proti ostatním zemím je očkování v ČR pomalé. Viník? Podle Michala Bláhy, ředitele organizace Hlídač státu je jím jednak Andrej Babiš, který prý často mění priority a už neví, co tím způsobuje. Praktický lékař Josef Dvořák viní obecně chaos a hlavně to, že v systému chce rozhodovat až moc lidí, od premiéra přes hejtmany až po různé krajské koordinátory a jejich asistenty.

Anketa

Věříte léku ivermektin?

66%
7%
hlasovalo: 15135 lidí
Myšlenka, že za smrt Jana Vodňanského může vláda pomalým očkováním, však rozhodně nezazněla poprvé v 168 hodinách. Vládu „žaluje“ například Vodňanského přítel, advokát Petr Frischmann na serveru Echo24.cz. „Kdyby byl býval jen o jeden rok starší, byl by již jako osmdesátiletý očkován a mohl dále pobývat na tomto světě plném paradoxů a těšit se z jeho absurdity,“ říká a připomíná, že kdyby Vodňanský pobýval v jiné zemi, která zajistila rychlé očkování pro seniory, mohl ještě žít.

„Mohl v létě oslavit nádherným koncertem v Činoherním klubu své 80. narozeniny, přijímat gratulace svých hereckých kolegů, těšit se z mediálního zájmu a uspořádat pár bujarých večírků, které jsme oba tolik milovali,“ připomíná a vytýká této vládě, že ve většině „dobře spravovaných zemí“ už v březnu lidé ve věku 79 let očkováni byli.

„Byl to čas vyměřený lidmi – jejich úředními postupy, strategiemi, politickými zájmy, manažerským selháním, alibismem a mnoha dalšími faktory, které ve svém důsledku zkrátily právě tento lidský život. Je to morální vina všech těch, kteří zavinili, že v březnu 2021 nebyl naočkován proti smrtelnému viru covid-19 člověk ve věku 79 let, ačkoliv byly fatální účinky viru známy již dlouhou dobu a po dlouhou dobu již existoval spolehlivý preventivní prostředek,“ obviňuje vládu zcela konkrétně Frischmann. Nežaluje stát doslova, ale chce odhalit morální a politickou zodpovědnost.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Z každého nákupu byste si platili ČT. Pirát v debatě vypustil bombu

10:32 Z každého nákupu byste si platili ČT. Pirát v debatě vypustil bombu

V předvolební debatě lídrů ANO a Pirátů zazněl od Mikuláše Ferjenčíka poměrně zásadní návrh, jak vyř…