Fuj, pane prezidente! Za co tentokrát? Hádejte...

29.02.2016 9:01

Svým posledním rozhovorem pro ParlamentníListy.cz vyvolal prezident Miloš Zeman rozruch na české mediální scéně. Vyjádření hlavy státu okomentoval na sociální síti europoslanec Jaromír Štětina, kriticky se k němu ozval server Svobodné fórum a také publicista serveru Britské listy Daniel Veselý. Tento server dokonce Zemanova vyjádření přeložil do angličtiny tak, aby vešla ve známost i za hranicemi naší země.

Fuj, pane prezidente! Za co tentokrát? Hádejte...
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Prezident Miloš Zeman na besedě s občany v Semilech

Kontroverze vyvolala zejména ta část rozhovoru, v níž se redaktor PL Radim Panenka Zemana v návaznosti na migrační krizi dotázal: „Ve čtvrtek se podle řeckých médií pokusili v centru Atén oběsit dva pákistánští uprchlíci. Prý ze zoufalství, že uvízli v Řecku a nemohou se dostat do západní Evropy. Neukazuje to, pane prezidente, že jsou ti lidé opravdu zoufalí a potřebují naši pomoc?“

„Řecká armáda začala konečně budovat hotspoty, což jsou zařízení na registraci běženců, snímání otisků prstů atd. Pokud se tito dva pákistánští uprchlíci pokusili oběsit, možná to byla demonstrativní sebevražda. Víte, když se skutečně oběsíte, tak to většinou nepřežijete (smích). V každém případě platí, že tím jen demonstrovali, že doufali v lepší životní úroveň, než je v Pákistánu, a jejich očekávání se zatím v Řecku nenaplnilo. Dostali tam najíst, napít, mají tam ubytování ve vytápěných stanech. Na druhé straně, pokud chtěli víc, proč nezůstali ve své zemi, tím spíše, že se tam nebojuje,“ prohlásil prezident.

Europoslanec Štětina (TOP 09) zareagoval bezprostředně: „Ale fuj, pane prezidente,“ napsal na sociální síti k Zemanově smíchu nad pokusem o sebevraždu dvou migrantů. Štětina také odmítl prezidentovo tvrzení o tom, že se v Pákistánu nebojuje. „Ať se jede podívat do Swatu či Severozápadních provincií,“ vyzval europoslanec hlavu státu.

Parlamentní listy jsou prý proruské

Server Svobodné fórum poznamenal, že rozhovor se Zemanem vedl bývalý člen extremistické strany Radim Panenka. Podivil se, že na Hradě to samozřejmě nikomu nevadí. Svobodné fórum pak ParlamentníListy.cz popsalo slovy „proruský server“.

Celý text je ZDE

Samotné prezidentovo vyjádření pak server okomentoval takto: „Je opravdu skandální, kolik toho český prezident může říci, aby se mu za to ještě dostalo potlesku od jeho voličů. Kdykoli se zdá, že větší dno už nemůže přijít, prezident objeví nějaké nové – a klesnout od opilosti nad korunovačními klenoty, to by se před pár lety zdálo nemožné.“

Zemanovo počínání je hlavním nebezpečím pro českou společnost

Ještě ostřeji se do Zemana pustil levicový publicista Daniel Veselý. Na serveru Britské listy přiznal, že v prezidentské volbě dal svůj hlas právě Zemanovi. „Přiznám se, že to bylo taktické rozhodnutí z nouze, neboť hlas pro Karla Schwarzenberga znamenal zároveň volbu Nečasovy asociální vlády. Tehdy jsem se Zemana, ačkoliv jsem měl vůči němu plno výhrad, zastával proti nesmyslné mediální hysterii stavící na piedestal podivné simulakrum,“ napsal s tím, že od té doby se mnohé změnilo a nyní cítí povinnost se hlasitě vymezovat proti českému prezidentovi, jehož počínání považuje za primární nebezpečí pro českou společnost.

Veselý si stýská, že to vypadá tak, že Miloš Zeman může vyslovit libovolný nesmysl a jeho elektorát mu bude tleskat, děj se co děj.

Celý text je ZDE

Veselý se pak rozhodl s některými prezidentovými tvrzeními polemizovat. Například s tím, že islámská migrace není „integrovatelná“ a není „asimilovatelná“ do evropské kultury. Realita prý ale je úplně jinde: „Drtivá většina muslimů je v západní společnosti integrována (v ČR a dalších východoevropských státech žije minimum osob vyznávajících islám, proto zde mají Zemanovy lži tak nebývale plodnou půdu),“ tvrdí Veselý.

Odmítl také další Zemanovo tvrzení, že islámská civilizace ženám odpírá přístup ke vzdělání a veřejným funkcím, že muž může svou ženu bít a že svědectví ženy před soudem má poloviční hodnotu než svědectví muže. „Stačí ale uvést pár relevantních odkazů informujících o postavení žen v islámské společnosti poněkud obšírněji..., jež Zemanovy výmysly hravě rozmetají. Co na tom, že jeho jednodušší a nepřemýšlející stoupenci mu budou nadále přitakávat, aniž by se seznámili s komplexní realitou. Lež očividně nemá krátké nohy,“ posteskl si Veselý.

Zeman islám redukuje na jeho extremistické excesy

Tvrdí také, že česká hlava státu velice složitou islámskou věrouku redukuje na její extremistické excesy a vydává je za obecnou normu. „Najde se snad někdo, kdo by s vážnou tváří a za bujarého potlesku tvrdil, že křesťanskou civilizaci reprezentuje Kukluxklan či vražedná Konyho Armáda božího odporu v Ugandě?“ přirovnal Veselý.

Jestliže český prezident český národ v něčem efektivně spojuje, tak jsou to podle Veselého nenávist, rasismus a xenofobie. „Miloš Zeman představuje jakýsi svorník jak pro otevřené neonacisty typu Adama B. Bartoše, tak pro klasické xenofoby – ale i, což je doopravdy nebezpečné, pro mnoho tápajících lidí, kteří mají prostě jen strach z neznámého,“ obává se.

Britské listy také zveřejnily výtah z rozhovoru, který Zeman poskytl serveru ParlamentníListy.cz, v anglické verzi tak, aby jej zpřístupnily i čtenářům v zahraničí.

Celé znění vyjádření Jaromíra Štětiny na sociální síti:

Ale fuj, pane prezidente (to k tomu smíchu nad obesenymi). Co se tyče tvrzení pana prezidenta, ze se v Pákistánu nebojuje: ať se jede podívat do Swatu či Severozápadních provincií.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Takže tady je máte: Tihle čeští europoslanci hlasovali pro podporu migrace, uprchlíků a kvót

18:58 Takže tady je máte: Tihle čeští europoslanci hlasovali pro podporu migrace, uprchlíků a kvót

Před blížícími se volbami do Bruselu se čím dál častěji řeší, kteří čeští europoslanci hlasovali ve …