GIBS loni obvinila mnohem více dozorců než dříve

10.09.2013 19:28

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila v loňském roce mnohem více dozorců, než bylo stíháno v roce předchozím, tedy před jejím vznikem. Celkem inspekce v roce 2012 obvinila téměř 300 příslušníků bezpečnostních sborů, z toho 26 kvůli korupčnímu jednání. Vyplývá to ze zprávy o činnosti GIBS za loňský rok, kterou ve středu projedná vláda a kterou má ČTK k dispozici. Inspekce vznikla 1. ledna 2012.

GIBS loni obvinila mnohem více dozorců než dříve
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Věznice Pankrác
reklama

"Podařilo se navázat spolupráci se všemi bezpečnostními sbory v oblasti vyhledávání a odhalování trestné činnosti, což se nejmarkantněji projevilo u vězeňské služby prudkým nárůstem vyšetřovaných trestných činů a stíhaných osob," uvádí materiál. Podle něho první rok existence jednoznačně ukázal, že vznik GIBS, jako nezávislého orgánu, byl odůvodněný a že sbor naplnil očekávaní. Jak velký je nárůst počtu stíhaných dozorců prý ale nelze přesně určit kvůli dřívějším nekompletním statistikám vězeňské služby.

Nejčastějším prohřeškem bylo zneužití pravomoci

Celkem inspekce obvinila či navrhla obvinit v roce 2012 přes 355 lidí. Nejvíce, téměř 240 lidí, bylo od policie, 50 od vězeňské služby a devět od celníků. Inspekce zahájila také stíhání jednoho svého příslušníka, a to kvůli zneužití pravomoci. Zbylých téměř 60 obviněných byli civilisté. V roce 2011 pak bylo stíháno podle neúplných statistik vězeňské služby 14 lidí, u policie zhruba stejný počet jako loni.

Nejčastějším trestným činem, kterého se policisté, dozorci či celníci dopouštěli, bylo zneužití pravomoci. V oblasti korupce se prý jednalo zejména o neoprávněné lustrace v informačních systémech, ovlivňování trestních či přestupkových řízení, nelegální pronášení předmětů do věznic a spolupráce na vydírání podnikatelů.

Inspekce je podle zákona samostatným bezpečnostním sborem s vlastním rozpočtem

Podle zprávy pro kabinet Jiřího Rusnoka ale GIBS zajímaly také úniky informací ze spisů, v loňském roce prověřovala přes 200 obdobných případů. "Oblasti úniku informací z bezpečnostních sborů je inspekcí věnována značná pozornost a ve spolupráci s vedením bezpečnostních sborů jsou navrhována důsledná preventivní opatření k jejich eliminaci," uvádí dokument.

Inspekce je podle zákona samostatným bezpečnostním sborem s vlastním rozpočtem. Prověřuje a stíhá příslušníky policie, celní správy a vězeňské služby, u občanských zaměstnanců se zajímá o trestné činy spáchané v souvislosti s výkonem pracovních úkolů. GIBS stíhá také příslušníky samotné inspekce, může provádět zkoušky spolehlivosti. V jejím čele je Ivan Bílek. Dohled nad inspekcí vykonává sedmičlenná sněmovní komise pro kontrolu její činnosti.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ta verbež nás zničila. Kašle, prská, chlastá. Blatný, přijeď! „Covid-díra“ Česka, kterou Praha nezná

19:22 Ta verbež nás zničila. Kašle, prská, chlastá. Blatný, přijeď! „Covid-díra“ Česka, kterou Praha nezná

REPORTÁŽ Jak poznáte Ukrajince, Moldavana či Rumuna? Kašle a prská kolem sebe, hadřík v podobě někol…