GIBS loni obvinila mnohem více dozorců než dříve

10.09.2013 19:28

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila v loňském roce mnohem více dozorců, než bylo stíháno v roce předchozím, tedy před jejím vznikem. Celkem inspekce v roce 2012 obvinila téměř 300 příslušníků bezpečnostních sborů, z toho 26 kvůli korupčnímu jednání. Vyplývá to ze zprávy o činnosti GIBS za loňský rok, kterou ve středu projedná vláda a kterou má ČTK k dispozici. Inspekce vznikla 1. ledna 2012.

GIBS loni obvinila mnohem více dozorců než dříve
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Věznice Pankrác

"Podařilo se navázat spolupráci se všemi bezpečnostními sbory v oblasti vyhledávání a odhalování trestné činnosti, což se nejmarkantněji projevilo u vězeňské služby prudkým nárůstem vyšetřovaných trestných činů a stíhaných osob," uvádí materiál. Podle něho první rok existence jednoznačně ukázal, že vznik GIBS, jako nezávislého orgánu, byl odůvodněný a že sbor naplnil očekávaní. Jak velký je nárůst počtu stíhaných dozorců prý ale nelze přesně určit kvůli dřívějším nekompletním statistikám vězeňské služby.

Nejčastějším prohřeškem bylo zneužití pravomoci

Celkem inspekce obvinila či navrhla obvinit v roce 2012 přes 355 lidí. Nejvíce, téměř 240 lidí, bylo od policie, 50 od vězeňské služby a devět od celníků. Inspekce zahájila také stíhání jednoho svého příslušníka, a to kvůli zneužití pravomoci. Zbylých téměř 60 obviněných byli civilisté. V roce 2011 pak bylo stíháno podle neúplných statistik vězeňské služby 14 lidí, u policie zhruba stejný počet jako loni.

Nejčastějším trestným činem, kterého se policisté, dozorci či celníci dopouštěli, bylo zneužití pravomoci. V oblasti korupce se prý jednalo zejména o neoprávněné lustrace v informačních systémech, ovlivňování trestních či přestupkových řízení, nelegální pronášení předmětů do věznic a spolupráce na vydírání podnikatelů.

Inspekce je podle zákona samostatným bezpečnostním sborem s vlastním rozpočtem

Podle zprávy pro kabinet Jiřího Rusnoka ale GIBS zajímaly také úniky informací ze spisů, v loňském roce prověřovala přes 200 obdobných případů. "Oblasti úniku informací z bezpečnostních sborů je inspekcí věnována značná pozornost a ve spolupráci s vedením bezpečnostních sborů jsou navrhována důsledná preventivní opatření k jejich eliminaci," uvádí dokument.

Inspekce je podle zákona samostatným bezpečnostním sborem s vlastním rozpočtem. Prověřuje a stíhá příslušníky policie, celní správy a vězeňské služby, u občanských zaměstnanců se zajímá o trestné činy spáchané v souvislosti s výkonem pracovních úkolů. GIBS stíhá také příslušníky samotné inspekce, může provádět zkoušky spolehlivosti. V jejím čele je Ivan Bílek. Dohled nad inspekcí vykonává sedmičlenná sněmovní komise pro kontrolu její činnosti.

reklama

autor: čtk, mp

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

vedení

Pane Nachere, jste hodně výrazná osobnost a jako jeden z mála z ANO máte podle mě i schopnost se domluvit i s ostatními stranami. Proč tento váš potenciál nevyužijete a nekandidujete do vedení? Nebo to není podle vás možné, když je tam Babiš a jeho nejvěrnější? Podle mě je škoda, že vedení ANO není ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Proboha! Fiala že není ukrajinský premiér? V USA jdou za ním titulky... Padlo po Bidenovi

18:13 Proboha! Fiala že není ukrajinský premiér? V USA jdou za ním titulky... Padlo po Bidenovi

Schůzka Petra Fialy s americkým prezidentem Joe Bidenem ani nevypadá, že byl v Bílém domě přijat pře…