Geislerová: Zeman je ubožák. Jinak se to říct nedá

17.8.2020 2:23 odp.

Herečka Aňa Geislerová se zostra pustila do prezidenta Miloše Zemana. Důvodem je skutečnost, že stát se zatím nehodlá omluvit za výrok o novináři Ferdinandu Peroutkovi. Ministerstvo financí se místo toho obrátilo na Nejvyšší soud.

Geislerová: Zeman je ubožák. Jinak se to říct nedá
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Aňa Geislerová během plamenné řeči.

"Soudruh Zeman je prostě ubožák. Jinak se to říct nedá. A věřím Nejvyššímu soudu," poznamenala Geislerová na svém facebookovém profilu. 

Ministerstvo financí se totiž nebude zatím omlouvat vnučce novináře Ferdinanda Peroutky Terezii Kaslové za výroky Miloše Zemana na jeho adresu. Ministerstvo podalo dovolání k Nejvyššímu soudu. Kauza Peroutka byla svého času hitem internetu. Lidé se dohadovali, zda novinář Peroutka je autorem článku „Hitler je gentleman“ nebo zda byl článek vůbec napsán. Ti škodolibější se posmívali hradnímu mluvčímu Ovčáčkovi, který měl novinový článek vypátrat. Kaslová si však od Hradu nenechala nic líbit.

Městský soud v Praze uložil počátkem července ministerstvu, aby se žurnalistově vnučce Kaslové omluvilo za dehonestující výroky prezidenta o tom, že její dědeček napsal článek „Hitler je gentleman“. Omluvit se musí ministerstvo písemně, dopisem a zveřejnit ho na svém webu.

Ministerstvo se proti verdiktu ohradilo: „Dlouhodobě se totiž domníváme, že veřejný projev prezidenta republiky nelze považovat za nesprávný úřední postup podle zákona o náhradě škody způsobené při výkonu veřejné moci.“ Resort zaslal dovolání jak obvodnímu soudu pro Prahu 1, který o sporu rozhodoval v prvním stupni, tak přímo Nejvyššímu soudu. Nejvyšší soud teď bude rozhodovat o odkladu vykonatelnosti.

Na Nejvyšší soud se chystá obrátit i Kaslová, domáhá se totiž širší omluvy i za další prezidentovy výroky. „Dovolání do zamítavého výroku bude určitě podáno,“ napsal advokát Kaslové, František Vyskočil. Omluv za prezidenta je zde však více. Ministerstvo se mělo také omlouvat v kauze bývalého Zemanova poradce Zdeňka Šarapatky. Zeman o něm měl prohlásit, že ho vyhodil kvůli neschopnosti. Ve sporu o Šarapatku ministerstvo rovněž požádalo Nejvyšší soud o odklad vykonatelnosti a soud mu vyhověl.

Prezident Zeman výroky o Peroutkovi pronesl už v lednu 2015 na pražském fóru k holokaustu. Mluvil zde o selhání intelektuálů v krizových situacích, jako byl právě nástup nacismu. Zeman tehdy tvrdil, že Peroutka napsal článek „Hitler je gentleman“ a zveřejnil ho v časopise Přítomnost. Později ještě prohlásil, že text viděl na vlastní oči. Podle historiků však neexistuje a v archivech se ho nikomu také nepodařilo nalézt.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

USA ovládly Evropu. Ale svět? Petr Drulák nemá pro spojence dobré zprávy

14:02 USA ovládly Evropu. Ale svět? Petr Drulák nemá pro spojence dobré zprávy

Profesor Drulák byl nedávno hostem Rádia Univerzum, kde hovořil o širších následcích rusko-ukrajinsk…