Generál Pavel: Cílem NATO je, aby nebyla válka s Ruskem

01.10.2017 22:26

Generál Petr Pavel je od června 2015 předsedou vojenského výboru NATO. Je to vůbec poprvé, co tuto významnou funkci zastává Čech. Blíží se však den, kdy Pavel z tohoto postu odejde. V červnu 2018 ho nahradí maršál britského vojenského letectva Stuart Peach. Co bude Pavel dělat po odchodu z funkce? Láká ho vstup do politiky? Nejen na tuto otázku odpovídal v nedělním pořadu Horizont ČT24.

Generál Pavel: Cílem NATO je, aby nebyla válka s Ruskem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Petr Pavel
reklama

„Já předám svou funkci svému nástupci na konci června. Pak mě čekají ještě tři měsíce v uniformě a v říjnu se dostanu do důchodového věku,“ prozradil generál Pavel před kamerami. „Láká vás politika?“ zeptal se Pavla moderátor Bohumil Vostal. „Politika mě neláká,“ odvětil Pavel jasně.   

Vyjádřil se také k otázce, zda zvolení Brita do nejvýznamnější vojenské funkce nemohl nějak ovlivnit odcházení Británie z EU. Připomněl divákům, že NATO a EU jsou do značné míry odděleny a ve volbě britská politika v EU nesehrála žádnou roli.

Došlo i na vztahy Aliance s Ruskem. „Mnoho se hovoří o tom, že jsme s Ruskem v nové studené válce. Já bych to tak necharakterizoval, i když se nechci chovat jako politik,“ zaznělo z úst generála Pavla. „Spíš to vidím jako strategické soupeření a není nějaký zásadní rozdíl mezi Aliancí a mezi Ruskem v celkovém přístupu. Ale rozdíl je v jednotlivých detailech a v uplatňování se,“ varoval Pavel.

Rusko se vrací na mezinárodní scénu jako významný mezinárodní hráč a tato snaha je pochopitelná, ale má to háček. Rusko během svého vracení na mezinárodní scénu nerespektuje dohody uzavřené po skončení druhé světové války, které jsou součástí dnešních globálních poměrů.   

Jednoznačným cílem NATO je, aby toto strategické soupeření nepřešlo v nějaký otevřený konflikt. Bylo by proto dobře, aby se obě strany chovaly pokud možno co nejpředvídatelněji.

Ve druhé polovině rozhovoru se Pavel vyjádřil také k situaci v Afghánistánu. NATO na tuto zemi rozhodně nezapomnělo, jen změnilo charakter dnes nejrozsáhlejší mise Aliance z čistě vojenské na výcvikovou. Aliance zkrátka dospěla k závěru, že situaci v Afghánistánu musejí vyřešit vojenské síly na místě. Cílem NATO prý není totálně zničit všechny ozbrojené síly, které se stavějí proti centrální vládě v Kábulu. Namísto toho chce ozbrojence přesvědčit, že ozbrojený boj proti centrální vládě v Kábulu nemá smysl a „že i pro ně bude mnohem rozumnější sednout si k jednacímu stolu a domluvit se na uspořádání, které přijde po tomto konfliktu“, zaznělo z úst hosta.  

Po Afghánistánu se Pavel věnoval ještě situaci v Turecku a boji proti Islámskému státu. Pan generál zdůraznil: „Já se nechci pouštět do politického hodnocení, to mně nakonec ani nepřísluší,“ zdůraznil Pavel.

Pokud jde o vojenskou situaci, dnešní politické změny v Turecku nijak neohrožují fungování NATO. Aliance ale bedlivě sleduje, co se v Turecku děje, protože jde o klíčovou zemi v regionu. Pavel však neopomněl znovu zopakovat, že Aliance nezasahovala a nebude zasahovat do vnitřních politických poměrů v jednotlivých členských zemích.

Než se rozloučil, věnoval pozornost boji Aliance proti tzv. Islámskému státu. Alianci se prý daří koordinovat výcvikové akce sil bojujících proti Daeši. „Aliance poskytuje podporu prostřednictvím přehledu za pomoci letounu AWACS,“ dal příklad Pavel. NATO jinak hraje důležitou roli ve výcviku irácké armády.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Takhle lhát. Vylhaná čísla.“ Mutace: Vědec zásadně obvinil vládu

12:01 „Takhle lhát. Vylhaná čísla.“ Mutace: Vědec zásadně obvinil vládu

Imunolog Jiří Šinkora se opět zlobí. Tentokrát kvůli strachu, který vláda a odborníci šíří ve spojit…