Generál Pavel: Jsem člověk s názorem, nejen voják. Má funkce je na rozhraní armády a politiky, tudíž nemohu být ticho

30.04.2015 10:12

Současný náčelník generálního štábu, armádní generál Petr Pavel již brzy opustí svou funkci, bude tomu tak po téměř třech letech. V červnu tohoto roku se má stát oficiálně členem Vojenského výboru Severoatlantické aliance. Po návratu do ČR v roce 2018 podle LN nemíní žádat prezidenta o výjimku, která by mu umožnila být znovu generálem. Jakožto generál míní, že se musí projevovat i veřejně, je prý člověk s názorem, nikoliv jen voják.

Generál Pavel: Jsem člověk s názorem, nejen voják. Má funkce je na rozhraní armády a politiky, tudíž nemohu být ticho
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Petr Pavel

V rozhovoru pro Lidové noviny řekl, že mu jeho působení v roli generála uteklo rychle, prý mu ani nepřijde, že jím je už téměř tři roky. „Mnoho věcí se pohnulo správně dopředu,“ popisuje toto období Pavel. Současný generál během své kariéry prý ani netušil, že by se někdy mohl stát generálem, natož předsedou Vojenského výboru NATO. „Občas jsem se cítil jako Alenka v říši divů,“ prozradil své pocity Pavel.

Generál Pavel oceňuje přítomnost našich vojáků v misích v Afghánistánu a v Mali, díky tomu se prý rychlejším tempem zvyšoval vývoj našich zkušeností. Dle jeho názoru, nebýt změny bezpečnostní situace ve světě, nikdy by se asi nepodařilo zvýšit výdaje na obranu státu. Docílil tak během svého působení prý toho, že se alespoň zastavilo snižování výdajů na obranu, v opačném případě Pavel řekl, že byl připraven rezignovat.

Dle Pavla je nutná změna legislativy kvůli příliš komplikovanému akvizičnímu systému. To by prý zefektivnilo čerpání peněz na obranu a na konci roku by tak nezůstávaly obrovské nevyčerpané částky. Dle LN jsme, co se výdajů na obranu týče na 22. místě z 28 zemí NATO. „Bylo by jistě příjemnější být reprezentantem země, která je v první desítce,“ okomentoval Pavel naše umístění. K oživení vývoje armády ČR je prý potřeba mít rozpočet alespoň padesát miliard korun, Pavel předpovídá, že bychom se k takovýmto hodnotám mohli dostat už za tři roky.

 Pavel míní, že během jeho období ve funkci došlo k řadě projektů, které byly naplněny, některé prý jen z části, jako například jím zmíněná branná legislativa. Během té doby spolupracoval Pavel s pěti různými ministry obrany, nejvíce si vychvaluje spolupráci s tehdejším ministrem Alexandrem Vondrou.

Podle generála Pavla je jeho funkce spojena jak s armádou, tak s politikou a musí tedy projevovat své názory i veřejně. „Náčelník generálního štábu je pozice na rozhraní armády a politiky, takže nemůže být úplně v pozadí a ticho,“ řekl Pavel s tím, že i on je člověk s názorem a ne jen voják.


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: steTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Toto není Rusko, ale Francie: Brutální údery těžkooděnců. Zatčení rakouští školáci na výletě. Amputovaná varlata...

14:30 Toto není Rusko, ale Francie: Brutální údery těžkooděnců. Zatčení rakouští školáci na výletě. Amputovaná varlata...

Ve Francii pokračují masivní protesty proti nepopulární důchodové reformě. Bezpečnostní složky čelí …