Generál Pavel: Rusko zbrojí. A my musíme taky

28.05.2018 7:31

Generál Petr Pavel brzy završí své působení v čele vojenského výboru NATO. Dosud však zastává pozici nejvýše postaveného armádního představitele Severoatlantické aliance. A v této své pozici důrazně varuje svět: Nelze nevidět, jak Rusko zbrojí. Někdejší hlavní poradce 45. prezidenta USA Steve Bannon na debatě v Praze nabídl zcela jiný pohled na Rusko.

Generál Pavel: Rusko zbrojí. A my musíme taky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Petr Pavel

26. června 2015 se generál Petr Pavel stal předsedou vojenského výboru NATO. Mandát předsedy je tříletý, takže Pavlovi brzy vyprší. Vystřídá ho britský maršál letectva Stuart Peach. Pavel však svou misi ještě nezavršil, stále je nejvyšším vojenským představitelem Severoatlantické aliance. V této pozici poskytl rozhovor zahraničním novinářům a celý svět varoval, že nelze nevnímat, kolik prostředků vydává v posledních letech Rusko na zbrojení.

Ruská federace dává kupříkladu najevo, že tzv. barevné revoluce, ke které došlo např. na Ukrajině, považuje za jednu ze svých největších výzev. Pavla proto překvapilo, že Rusko viditelně nezasáhlo vůči podobné revoluci v Arménii, když Rusové mají v Arménii své jednotky. Pavel však nepochybuje o tom, že tam k nějaký pokusům o ovlivnění situace přece jen došlo. „Věřím, že se tam toho děje hodně pod povrchem,“ uvedl český generál.

Pokud jde o již zmíněnou Ukrajinu, Pavel nepochybuje, že Rusové mají velký vliv na separatisty na Ukrajině. Podporuje je a do jisté míry je kontroluje tím, že udržuje své lidi na klíčových postech.

 „Ruské vojenské kapacity – konvenční i jaderné – jsou významné,“ uvedl generál Pavel. „A nemůžeme nevidět, že se nadále zvětšují. Proto musíme reagovat a musíme ujistit nejenom naše obyvatele, ale všechny naše spojence, že máme dostatečné odstrašující prostředky a v případě nutnosti dostatečné prostředky k obraně,“ dodal.

Českým zájemcům přinesl Pavlova slova server Seznam Zprávy, který do kontrastu proti výrokům generála Pavla postavil věty Steva Bannona pronesená v Praze. Někdejší nejvlivnější poradce má za to, že se dnes z Ruska dělá mnohem větší démon než za časů studené války. Ruská ekonomika je přitom v porovnání s ekonomikou EU opravdu hodně slabá.

„Nenávist proti Rusku je dnes desetkrát větší, než tomu bylo za studené války,“ řekl Bannon. „Současná ekonomika Ruska je srovnatelná s Itálií. Je menší, než jakou má stát New York. Zmenšili jsme ji na deset stop. A ani tak nejsou velcí. Je to kleptokracie. Jsou vedeni špatnými lidmi. Dělají špatné věci,“ připustil.

Podle Bannona má však teď před sebou západ mnohem větší výzvu. Musí se připravit na to, co by mohla provádět podle Bannonova názoru nevypočitatelná Čína.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mpTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Měl byste si nařezat“. Jurečka mluvil o důchodové reformě ANO, Schillerová se neudržela

23:08 „Měl byste si nařezat“. Jurečka mluvil o důchodové reformě ANO, Schillerová se neudržela

Navrhované změny v penzích včetně zpomalení valorizace dnes ve Sněmovně ostře kritizovala předsedkyn…