Generál Pavel seděl v tornádem poničené garáži paní Zlaty. Připomnělo mu to válkou zničenou Jugoslávii

27.07.2021 22:34

Už je to měsíc, co ničivé tornádo zpustošilo na jižní Moravě sedm obcí a vyžádalo si několik životů. Petr Pavel, bývalý předseda vojenského výboru NATO, který vážně zvažuje kandidaturu na prezidenta, se vydal na jedno z poničených míst. Na svém blogu serveru Aktuálně.cz pak s obdivem představil, jak se se ztrátami vypořádávají tamní lidé, konkrétně pak Zlata Maděřičová z Moravské Nové Vsi. „Všechny krize jako země díky takovým statečným, silným a nesobeckým lidem překonáme,“ věří Pavel, který chce, „abychom krize uměli zvládat společně co nejlépe“.

Generál Pavel seděl v tornádem poničené garáži paní Zlaty. Připomnělo mu to válkou zničenou Jugoslávii
Foto: Daniela Černá
Popisek: Generál Petr Pavel

„Rád bych vám představil Zlatu Maděřičovou. Bydlí v Moravské Nové Vsi a patří k ženám, které mě vždy něčím překvapí a inspirují,“ započal generál Petr Pavel, jehož aktivity podle politologů připomínají předvolební kampaň.

Je to měsíc, co tornádo odneslo její rodině střechu nad hlavou a poničilo i penzion, který s manželem provozují. Ten Pavel navštívil prý už před pár lety. „Pořádají v něm akce své komunitní nadace. Od té doby jsme byli pravidelně v kontaktu a já vždy obdivoval, s jakou neutuchající energií se Zlata zapojuje do veřejného života,“ nešetří chválou.

Původní zdroj ZDE.

Anketa

Jedete letos na zahraniční letní dovolenou?

hlasovalo: 8281 lidí
„Nejen obce, ale celého regionu. Jak pomáhá tam, kde je to potřeba. A na co nestačí sama, na to aspoň hlasitě upozorňuje a snaží se, aby to napravili ti, kdo to udělat mohou. Přesně takhle si představuji aktivního občana, kterému není jedno, co se děje za jeho dveřmi. Občana, kterému záleží na místě, kde žije, a spokojenosti lidí z okolí,“ dodává s obdivem.

Měsíc po tornádu se toho u Zlaty doma i v její obci však hodně změnilo: „Střechu mají už alespoň zalaťovanou a zakrytou plachtou, nedokončený penzion čeká rozsáhlá oprava. Stejně jako desítky dalších domů v Moravské Nové Vsi. Seděli jsme v jejich ‚sociální garáži‘ plné věcí z domu při úklidu po spoušti, kterou zanechal živel, u skvělých meruňkových knedlíků, koukali průhledem do ulice a já si vybavil, že jsem podobné kulisy viděl naposledy před třiceti lety ve válkou zničených domech v bývalé Jugoslávii,“ popisuje své pocity.

Co se ale vůbec nezměnilo, je prý energie, se kterou Zlata zase pomáhá. „Jen pár hodin po tornádu už organizovala pomoc pro celou obec. Novinářům ochotně do pozdní noci popisovala, co je nejvíc potřeba. Když jsme spolu seděli v poničené garáži, znovu jsem si říkal, jak právě lidé jako Zlata jsou zdrojem mého přesvědčení, že všechny krize jako země nakonec úspěšně překonáme. Díky lidem, kteří jsou stateční, silní, nesobečtí,“ věří Petr Pavel.

Během následujících měsíců čekají obyvatele postižených vesnic na jižní Moravě hlavně náročné opravy domů. „Z různých krizových situací vím, jak důležité je udržet s lidmi, které postihla katastrofa, kontakt dlouhodobě. A nenechat je ve štychu poté, co opadne zájem médií,“ zdůrazňuje generál.

Doufá, že vlna solidarity, která se zvedla a vyústila i v obrovské finanční částky, bude dál zdrojem pomoci. „Osobně si odvážím spoustu nápadů na další pomoc a určitě toho hodně s naší iniciativou Spolu silnější zorganizujeme. A odvážím si i další zkušenosti pro přípravu systému protikrizové ochrany, který chystám pro novou vládu,“ nastínil své záměry.

„Je třeba se poučit nejen z reakce na tornádo na jižní Moravě, ale hlavně z dlouhého boje s koronavirem. Přírodní živel může udeřit kdekoli a já chci, abychom krize uměli zvládat společně co nejlépe,“ dodává závěrem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

,,Babiš může za smrt Menzela!" A to Flegr přetáhl. Strašné, co přišlo

12:02 ,,Babiš může za smrt Menzela!" A to Flegr přetáhl. Strašné, co přišlo

Parazitolog Jaroslav Flegr vystavil Babišově vládě účet za 30 tisíc mrtvých v době covidu. A moc pro…