Generál Šedivý, exnáčelník naší armády, má novou předpověď pro Ukrajinu. Velmi zlou

30.05.2014 12:02

Bývalý náčelník českého generálního štábu, generál Jiří Šedivý, je přesvědčen, že ačkoli boje mezi ukrajinskou armádou a separatisty na východě gradují, konec války na Ukrajině se blíží. Říká to v rozhovoru pro server Aktuálně.cz. Zároveň ale dodává, že konec bude ještě velmi krvavý.

Generál Šedivý, exnáčelník naší armády, má novou předpověď pro Ukrajinu. Velmi zlou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý náčelník Generálního štábu AČR Jiří Šedivý
reklama

„Bude to stát ještě mnoho obětí, avšak odpor rebelů bude dříve či později zlomen a začne se jednat. Přičemž do jednání bude podle mne vtažena i Moskva. To je patrné i z výroků nového ukrajinského prezidenta Porošenka. A bylo to i hlavním cílem Moskvy - decentralizovat a tím i oslabit Ukrajinu, odtáhnout ji od Západu a přitáhnout si ji naopak k sobě," říká generál Šedivý v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

To, co se teď na východě Ukrajiny děje, je podle Šedivého už „přes čáru". Poměry na východě prý ještě radikalizovalo referendum konané před prezidentskými volbami. „Hlavně proto nyní v ozbrojených střetech teče krev a podle všeho poteče ještě více. Jak říkám - tohle je i pro Moskvu už přes čáru," konstatuje generál.

Kyjev dával dohromady síly, musel zformovat vojenské útvary

Šedivý přidává i vysvětlení, proč se ukrajinská armáda „opřela" do separatistů s plnou silou až nyní. „Odpovídá tomu její stav - až zoufalá zanedbanost a nevycvičenost. Kyjev celou tu dobu dával dohromady síly, které by byly schopné nějaké akce," říká. „Kyjev musel vojenské útvary nejprve zformovat, ukáznit, přemístit je ze západu země... Navíc neměl na pohonné hmoty, které mu museli nakoupit podnikatelé. Tohle všechno ukazuje na logisticky velmi špatně připravenou operaci," dodává bývalý náčelník generálního štábu.

Kyjev by si měl vzpomenout na svůj slib, že nebude stíhat separatisty, kteří složí zbraně

Velmi důležité je podle Šedivého to, jak se ukrajinská vláda zachová po potlačení separatistů. Není prý jiné cesty než smír. Druhou variantou je vyčerpávající partyzánská válka, kterou Kyjev ani nový prezident rozhodně nechtějí.

Ukrajina je před hospodářským krachem, prezident Porošenko bude muset zažádat o ekonomickou pomoc. „Nemůže teď otevřeně říct 'budu se paktovat s Rusy', když mu nabízí pomoc Západ. Ale bez Ruska stabilizace Ukrajiny - zejména jejího ruskojazyčného východu - nebude možná. To je jasné už dávno. Stejně jako fakt, že Krym je definitivně ruský. Moskva dosáhla všeho, čeho chtěla," uzavírá generál Šedivý pro Aktuálně.cz.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: adr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Špína se valí už i s konkrétními jmény. Poslanec Kolovratník a jeho praktiky v Pardubickém kraji poprvé veřejně

5:40 Špína se valí už i s konkrétními jmény. Poslanec Kolovratník a jeho praktiky v Pardubickém kraji poprvé veřejně

Není to tak dávno, co po čtyřech letech opustil hnutí ANO. Starosta města Chrast Vojtěch Krňanský pr…