Generála Šedivého překvapila vyjádření představitelů Ukrajiny. Vypadá to prý, že něco tušili

22. 7. 2014 11:07

Bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý se v rozhovoru s Martinem Veselovským pro server Aktuálně.cz vyjádřil k okolnostem katastrofy malajsijského letadla na východní Ukrajině i k tomu, jak by měl být východoukrajinský konflikt vyřešen.

Generála Šedivého překvapila vyjádření představitelů Ukrajiny. Vypadá to prý, že něco tušili
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý náčelník Generálního štábu AČR Jiří Šedivý
reklama

Nejprve zmínil odposlechy, jimiž se zpravodajská služba Ukrajiny snaží dokázat, že letoun sestřelili proruští separatisté. Šedivý nedokáže určit, nakolik jsou tyto odposlechy pravdivé. Pokud se ale prokáže, že pravdivé jsou, tak pravděpodobnost, že za pádem letounu stojí separatisté, bude hodně vysoká.

Pokud se ale osoby, které spolu ve zmíněných odposleších komunikovaly, nenajdou, potom sice bude z hlediska nepřímých důkazů velice pravděpodobné, že za katastrofou letounu byli proruští povstalci. „Ale bude velmi těžké ukázat na někoho, kdo je tím skutečným viníkem,“ uvedl Šedivý.

Přiznal, že jej překvapila některá vyjádření nejvyšších představitelů Ukrajiny, podle nichž sestřelení letadla bylo provedeno systémem Buk. Podle Šedivého v té době ještě nemohli vědět, zda nedošlo k teroristickému činu přímo na palubě letadla. Podle Šedivého tak ukrajinští představitelé mohli tušit, že v té době dojde k napadení. „A neučinili nic, co by tomu mohlo zabránit,“ poznamenal.

Zamést všechny stopy, ukazující na příčinu pádu letadla, je nemožné

Poukázal na to, že je přirozené, a všichni s tím musí počítat, že se proruští separatisté brání tomu, aby výsledky vyšetřování ukázaly přímo na ně jako na viníky. Na druhou stranu uvedl, že kdyby někdo manipuloval záznamy v černých skříňkách, „tak se to pozná“. Pokud skutečně bylo letadlo zasaženo raketou, tak se mezi troskami nacházejí zbytky výbušnin, střepin a podobně. „To se nedá zahladit, to by museli zlikvidovat všechny trosky letadla, aby se nepřišlo na to, jaký mechanismus letadlo zničil,“ naznačil Šedivý, že zamést všechny stopy je prakticky nemožné.

Současná situace na východě Ukrajiny je podle Šedivého „už přes čáru“ a „nepomáhá ani Rusku, ani separatistům a Ukrajinu poškozuje“.

Po válce by měla přijít decentralizace a úprava vztahů s Ruskem

Vyzdvihl to, že zatímco ještě před několika týdny nebyla ukrajinská armáda „schopná udělat jedinou kvalitní operaci, aby omezila aktivity proruských separatistů“, poté, co konsolidovala armádu, nebo alespoň ty její části, které jsou nasazeny proti separatistům, tak se jí daří separatisty buď úplně eliminovat, nebo vytlačovat z některých oblastí.

Šedivý závěrem naznačil, že i když se ukrajinským vládním silám podaří vojensky vzpouru východních regionů potlačit, konečné řešení bude muset spočívat v politických změnách, například v decentralizaci a v úpravě vztahů s Ruskem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Brutální policie proti mamince? Je to trochu jinak. Vyšlo druhé VIDEO

18:33 Brutální policie proti mamince? Je to trochu jinak. Vyšlo druhé VIDEO

Ostravští policisté čelí rozhořčení lidí, podle nichž postupovali zbytečně přísně v případu ženy z P…