Generální stávka v Itálii. Přidali se i propalestinští aktivisté. A začalo dusno

29.11.2024 15:51 | Monitoring

Odbory v Itálii vyhlásily generální stávku trvající osm hodin. Kromě minimálních základních služeb hrozí celodenní zastavení továrnám, školám, zdravotnictví, poštám, veřejným úřadům, justici a obchodům. Ministr dopravy Matteo Salvini označil stávkující za zločince. Původně byla stávka plánovaná na 24 hodin, po mediální přestřelce se zkrátila na osm hodin. Salvini požadoval zkrácení na čtyři hodiny. „Stávka je posvátným právem, stejně jako je posvátné právo na zdraví a mobilitu. Záruční komise požádala o omezení zítřejší stávky na čtyři hodiny, odbory řekly ne,“ zkonstatoval Salvini. Průvodu odborů se zúčastnili i opoziční politici. O střety s policií se pak postarali propalestinští demonstranti, kteří se ke generální stávce přidali.

Generální stávka v Itálii. Přidali se i propalestinští aktivisté. A začalo dusno
Foto: Jan Rychetský
Popisek: V Palermu jsou ulice plné palestinkých vlajek

Stávka organizovaná italskou Všeobecnou konfederací práce (Cgil) a italským Svazem práce (Uil) je přímou reakcí na návrh rozpočtu vlády Meloniové,“ informuje Euractiv.

Největší italský odborový svaz uvedl, že se staví proti plánovaným škrtům ve výdajích na sociální zabezpečení, veřejné služby a investice, zatímco odbory UiL požadovaly opatření týkající se zdraví a bezpečnosti po sérii pracovních úrazů, napsala agentura Reuters.

ABC News informuje, že stávka přinutila aerolinky ITA zrušit desítky vnitrostátních i mezinárodních letů a zasáhla školy, nemocnice a místní dopravu. Odbory vyzvaly k osmihodinové stávce, ale ministr dopravy Matteo Salvini vydal soudní příkaz omezující stávku v odvětví dopravy na čtyři hodiny.

Generální stávka probíhá napříč celou Itálií. Velké množství stávkujících ve městě Bologni má na oranžové vestě nápis „Je čas na sociální revoltu“. Důvodem generální stávky je celková nespokojenost s vývojem země. Odbory požadují změny v rozpočtu, zvýšení mezd a důchodů, financování zdravotnictví, školství, veřejných služeb a investice do průmyslové politiky. K odborům se spontánně přidávají i soukromé společnosti.

V Turíně odborářský průvod lemoval transparent s nápisem „Zastavme násilí. Svobodná volba ve jménu práce, zdraví a sebeurčení“, za kterým stojí Svaz bojovnic za práva žen.

Tajemník odborů Maurizio Landini v Bologni prohlásil, že lidé „především žádají, aby se práce a důstojnost lidí vrátily do centra pozornosti politiky“. Jeho slova lemovala velká účast na stávce po celé zemi.

„Netěžíme z předsudků vůči vládě, ukazujeme jinou představu o zemi,“ vysvětlil další tajemník odborů, Alfio Mannino. „Kroky exekutivy jdou opačným směrem. Dělníci a důchodci nadále platí účet pro všechny a pokračujeme rychlým tempem, abychom zničili veřejné zdraví a veškerou sociální infrastrukturu. Už to stačilo,“ dodal.

„Důchody jsou nižší, průmysl je v ohrožení, zdravotnictví je v krizi, je nedostatek práce a mladí lidé jsou často nuceni emigrovat. Požadujeme adekvátní mzdy ve srovnání s inflací, daňovou reformu, která zmírní břemeno nejnižších příjmů tím, že zvýší daňovou zátěž těm, kteří mají nejvyšší platy,“ řekl Mannino.

„Čelíme devatenácti měsícům poklesu průmyslové výroby v naší zemi, takže kromě lží, které tato vláda říká, čelíme v některých odvětvích, od oděvnictví přes automobilový průmysl až po další odvětví, velmi vysokému riziku recese a regrese,“ řekl Landini. „Je jasné, že dnešní stávka se zaměřuje na potřebu nové průmyslové politiky, vláda škrtla čtyři miliardy a 600 milionů, které měly být přiděleny na oživení a investice automobilového sektoru. Vláda dnes mlčí a lže. Náměstí se zaplňují, protože lidé nežijí někde jinde, každý se dívá na zhoršující se situaci ve svém podnikání i okolo sebe a podmínky se zhoršují.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marian Kučera

Mgr. Ivan Adamec byl položen dotaz

Souhlasíte s tím, že dopravní infrastruktura je páteří ekonomiky?

A co mě zajímá ze všeho nejvíc je, proč se u nás stavby nových úseků dálnic, ale i třeba opravy silnic tak vlečou? Je jedno, kdo je u vlády, ten problém trvá už roky. I třeba sousední Polsko je na tom líp a myslím, že jsou na tom líp min všechny státy EU nebo minimálně na tom není žádný hůř.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Chytré. Teď to bude vypadat jako odveta.“ Jak si Ukrajinci „hrají“ s raketami

7:32 „Chytré. Teď to bude vypadat jako odveta.“ Jak si Ukrajinci „hrají“ s raketami

Rusové podle všeho úspěšně ničí i americké raketové systémy ATACAMS. Ukrajinci je prý přesto dokážou…