Geolog Cílek provokativně: Terorismus není hrozba. To umře pár lidí a jako co?

17.12.2015 19:48

Geolog Václav Cílek se v Českém rozhlasu vyjadřoval k nedávno skončené klimatické konferenci v Paříži. Mnoho od ní prý nečekal, ale zdá se mu, že se objevuje světlo na konci tunelu. Lidé konečně začínají cítit, že jsou vinni za to, co se děje s planetou. Pak možná začnou šetřit energií, přestanou chodit do aquaparků a tak podobně. Pár slov padlo také na adresu primitivního kapitalismu a terorismu.

Geolog Cílek provokativně: Terorismus není hrozba. To umře pár lidí a jako co?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Cílek

„Já od té konference osobně moc neočekával. Co mě opravdu ale mile překvapilo, jsou firmy města nebo jednostlivci, kteří se sami od sebe rozhodli něco s oxidem uhličitým dělat,“ říká Václav Cílek ke klimatické konferenci v Paříži. „Nejdříve totiž v lidech musí vzniknout pocit viny. Až pak může dojít k velké transformaci myšlení,“ doplnil ve vyjádření pro Český rozhlas Dvojku v pořadu Jak to vidí.

Politická rozhodnutí nestačí. Vůle ke změně musí přijít odspodu. Proč? Protože prvořadým cílem každého politika je být především znovu zvolen a vše ostatní je podle hosta pro politiky až na druhé koleji.

Lidé zkrátka budou muset projít určitou morální bouří a uvědomit si, že svým chováním škodí planetě, hubí některé živočichy, případně činí některé kouty planety takřka neobyvatelnými. Za to bychom se měli stydět. Až to opravdu nastane, budeme na správné cestě. Na této cestě by mělo dojít také k tomu, že se omezí např. letecká doprava, která představuje pro planetu velkou zátěž.  

Děkujte primitivnímu kapitalismu

Problém je, že se nic takového nestane, dokud velké země jako Čína či Indie nedosáhnou určité ekonomické úrovně, podle Cílka se bohužel nezmění. V pasti se ale podle jeho názoru ocitá i Západ. Firmy, které stavějí svůj byznys na palmovém oleji, od něj neustoupí, protože by si to nepřáli jejich akcionáři. Takovými akcionáři mohou být např. penzijní fondy. A pokud my chceme mít slušné penze, budeme chtít, aby zisky firem stavějících produkci na palmovém oleji neklesaly. „Je to záležitost primitivního kapitalismu,“ posteskl si host. Je to nechutné a vůči planetě kořistnické.

Z jeho úst ale také zazněla kontroverzní myšlenka týkající se terorismu. „Terorismus není hrozba, to umře pár lidí. A jako co?“ ptal se. Když si uvědomíme, kolik lidí rok co rok zemře kvůli hladomoru, tady mluvíme o tisících až desítkách tisíc lidí, nebo kolik lidí spáchá sebevraždu, tak terorismus opravdu není hrozba. Geolog  tato slova pronáší i navzdory tomu, že si je vědom, že terorismus lehce destabilizuje společnost, ale nic víc.  

reklama

autor: mp

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Papaláši

Nemáte dojem, že se vy politici, evidentně SPD nevyjímaje, chováte jako papaláši? Přijde vám etické zvyšovat si platy, když většině lidem klesají, a když ještě k tomu pobíráte náhrady? Navíc podle vás je v pořádku a etické vůči nám lidem, kteří vše platíme z našich daní, pobírat náhrady v plné výši,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Debakl Nerudové. „Nemá na to. Ještě že není prezidentka.“ Po debatě se jedna hvězda rozjela

20:25 Debakl Nerudové. „Nemá na to. Ještě že není prezidentka.“ Po debatě se jedna hvězda rozjela

Vystoupení Danuše Nerudové v superdebatě lídrů kandidátek do eurovoleb jako „historický debakl“ zhod…