George Soros je zlo. Pijavice, rozváží po světě chaos. Ptali jsme se českých politiků na amerického miliardáře a krále neziskovek

27.06.2016 12:59

ANKETA Exprezident Václav Klaus se nedávno ostře obul do miliardáře George Sorose, který svými financemi ve světě „podporuje demokracii a lidská práva“. Podle Klause je Soros zlo a cokoli udělá nebo řekne, je to špatně. Jak o Sorosovi a jeho aktivitách smýšlí čeští politici? Zeptali jsme se.

George Soros je zlo. Pijavice, rozváží po světě chaos. Ptali jsme se českých politiků na amerického miliardáře a krále neziskovek
Foto: wealthydebates.com
Popisek: George Soros

Anketa

Velká Británie odchází z Evropské unie. Co se teď stane s EU?

hlasovalo: 19710 lidí

Otázka ParlamentníchListů.cz na poslance, senátory a další politiky zněla následovně: Exprezident Klaus v rozhovoru pro jedno ze švýcarských médií komentoval činnost George Sorose. „Můj názor je absolutní, čtvrtstoletí trvající, konstantní, neměnný. Pan Soros je zlo. Pan Soros, cokoliv řekne, je špatně. Cokoliv udělá, je špatně,“ řekl Klaus s tím, že se snažil celé roky bránit usídlení jeho institucí v ČR. Co o tom soudíte? Jak pohlížíte na aktivity Sorosových neziskovek ve světě a v ČR?

„Pan prezident pokládá velkou část neziskovek, čest výjimkám, za finanční pijavice. Řada z nich se také v současné době zapojuje do zcela nepřijatelných snah omezit demokracii a svobodu slova pod průhlednou záminkou boje s ruskou propagandou. Z těchto neziskovek se stávají skuteční nepřátelé svobody. Proti takovému zlu se musí jednoznačně vymezit každý svobodomyslný člověk,“ zareagoval mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Vicepremiér a šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek se omezil na stručnou odpověď, že si o tom nemyslí nic. „Pana Sorose neznám,“ dodal.

Čestný předseda TOP 09 a poslanec Karel Schwarzenberg oproti Václavu Klausovi tvrdí, že Sorosovy neziskové organizace fungují pozitivně. „Když 25 let nepřemýšlíte, máte takto ustálené názory,“ reagoval kníže na Klause. „Je pravda, že Soros svými institucemi podstatně přispěl ke změně myšlení ve střední a východní Evropě. Proto ho příznivci starých pořádků a samovládců i inženýři lidských duší nenávidí. Učil lidi samostatně myslet,“ je přesvědčen Schwarzenberg.

„Nemám žádný důkaz o tom, že aktivity pana George Sorose jsou zlo, ale souhlasím, že jsou to spíše vlivové investice než pomoc,“ myslí si šéf komunistů a místopředseda Sněmovny Vojtěch Filip.

MVDr. Pavel Bělobrádek, Ph.D., MPA

 • KDU-ČSL
 • originální osobnost, konečně,jako každý člověk
 • poslanec

Místopředseda KSČM Josef Skála by podle svých slov Klausovo vyjádření podepsal. „Jak z důvodů, které s Václavem Klausem sdílím, tak z řady dalších. George Soros je pavouk destruktivních scénářů. Jiné neumí, a umět ani nechce. Dnes je to jako na dlani ‚napříč spektrem‘ (s výjimkou ‚kavárny‘, k jejímž hlavním sponzorům patří). V 90. letech ho však měli za dobroděje i mnozí lidé, kteří mu prostě jen neviděli do karet. Soros však exportuje zmatení pojmů a chaos už minimálně od 80. let. A má tak i větší díl viny, než se obecně soudí, už na tom, co nás zbavilo suverenity a odzbrojilo vůči loupeži za bílého dne. Zlo, které se Sorosem přichází dnes, staví na následcích jeho tehdejších kejklí a švindlů. Václav Klaus mluví o čtvrt století. Já to vidím minimálně na třicet let.  Závěrem malá pikantérie: Sorosově ‚nadaci‘ v Moskvě šéfovala Raisa Gorbačovová. Už někdy v roce 1987,“ sděluje pro ParlamentníListy.cz Skála.

„Dnes na sledování jeho aktivit nemám čas, ale vzpomínám si, že v minulosti mě jeho některé názory štvaly. Tak trochu mi připomíná českého magnáta Janečka. A to není moje krev. Každý má právo vydělat peníze způsoby, které zákon nezakazuje. Ne každý však má právo moralizovat,“ míní šéf poslanců TOP 09 a Starostů František Laudát.      

Europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský uvádí, že osobně Sorose a jeho aktivity nezná. „Těžko se mi tak komentují slova bývalého pana prezidenta. Ale chápu jeho rozčilení při slově neziskovky,“ dodal s úsměvem.

PhDr. Josef Skála, CSc.

 • KSČM
 • historik, publicista a editor revue Střípky ze světa
 • mimo zastupitelskou funkci

Ing. František Laudát

 • Předseda Klubu angažovaných nestraníků (KAN)

Tomáš Zdechovský

 • KDU-ČSL
 • Poslanec EP a člen předsednictva KDU-ČSL
 • europoslanec

„George Soros je rozporuplná postava. Na jedné straně se zabýval finančními spekulacemi a velice na nich vydělal. Je stoupenec americké politiky liberálního kapitalismu a jeho nadace podporuje v různých zemích různé projekty. Některé jsou více progresivní, jiné více kopírují americkou zahraniční politiku. Je to případ od případu. Je hlavním sponzorem Central European University v Budapešti, která ale rozhodně není nějakou jednostrannou institucí. Podnikání pana Sorose je rozhodně něco, s čím mám problém; stejně jako je podnikání pana Janečka. Finanční spekulace jsou zlo, které způsobilo už hodně škody,“ soudí komunistická europoslankyně Kateřina Konečná.

Poslanec a místopředseda komunistů Jiří Dolejš se opřel do Václava Klause. „Řada lidí si totéž myslí o Václavu Klausovi. To není platforma pro jakoukoliv racionální diskusi,“ uvedl.

Další z poslanců KSČM Zdeněk Ondráček naopak s Klausem souhlasí. „Pan exprezident Klaus má pravdu. Škoda však, že takto přímo nehovořil v době, kdy byl na vrcholu své politické kariéry. Všude, kde se Soros a jeho neziskovky usídlily, nadělaly jen zlo. Svět je díky pár bláznům tohoto typu hnán do války,“ míní Ondráček.

Ing. Kateřina Konečná

 • KSČM
 • Jsem poslankyně - díky Vám, pro Vás, s Vámi
 • europoslankyně

„Jako má názory každá osobnost, tak je má Soros; a dělá jiné věci než Klaus. Jeho neziskové organizace jsou alespoň deklarovány jako jeho a víme, kdo za nimi stojí. U mnoha jiných do lecčeho mluvících to často zdaleka jasné není,“ komentuje pro ParlamentníListy.cz poslanec ČSSD hejtman Vysočiny Jiří Běhounek. „Mám názor velmi podobný názoru pana Klause,“ sdělil další sociálnědemokratický poslanec Stanislav Huml.

Podle Jaroslava Foldyny, poslance ČSSD a kandidáta na ústeckého hejtmana má bývalý prezident Klaus pravdu. „Pokud by člověk sledoval aktivity p. Sorose po Balkánu, v postkomunistických zemích či v zemích bývalého SSSR, zjistí rychle, oč Sorosovi jde. Je to ‚rozsévač dobra‘, za cenu, kterou platí lidé těch zemí – a mnohdy jde o cenu nejvyšší. Je to ‚dobrák‘ od pohledu. Pan exprezident Klaus má pravdu,“ řekl redakci Foldyna.

Předseda poslaneckého klubu hnutí Úsvit – Národní Koalice Marek Černoch upozorňuje, že George Soros je soukromá osoba. „Obecně Úsvit zastává názor, že cizí činitelé by neměli ovlivňovat politiku České republiky a že by se mělo jasně identifikovat, pokud někdo u nás šíří politické názory, odkud je financován. To se zdaleka netýká jen aktivit pana Sorose, ale všech tzv. neziskových organizací. To není žádná cenzura, ani hysterie, ale lidé mají právo vědět, kdo je kdo. Věřím občanům a věřím tomu, že se umějí rozhodnout. Jen je třeba, aby se jim pod pláštíkem nezávislosti nepodsouvala placená propaganda. Je jedno, jestli ruská, nebo jiná,“ říká Černoch.

Mgr. Stanislav Huml

 • SOCDEM
 • Zemřel 28. prosince 2021
 • zastupitel obce

„Ale když už se ptáte na Sorose, jeho názor na Brexit, pak za daleko skandálnější považuji vyjádření šéfa EK Junckera, který těsně před referendem vzkázal Britům, že i když v EU zůstanou, mohou zapomenout na vyjednání reforem a lepších podmínek. Za prvé je to nesmírně arogantní, jako by se snad snažil Brity z EU doslova vyhnat, za druhé to není EK, kdo o takových věcech rozhoduje, to je stále v pravomoci ER a tedy národních vlád. Právě snaha EK uzurpovat si více moci na úkor národních států je důvodem, proč stále více občanů zemí EU žádá odchod z Unie,“ dodal poslanec.

Poslanec KSČM Stanislav Grospič to považuje za soukromé vyjádření Václava Klause, které podle něho má určitě z jeho pohledu své opodstatnění a nemusí se možná příliš lišit od skutečnosti.

„Názor pana exprezidenta Václava Klause je opravdu konzistentní a neměnný. Já osobně bych tak příkrý nebyl, protože kromě problematických aktivit pana Sorose existují i pozitivní činnosti. Například podpora vzdělanosti či výzkumu,“ sdělil PL sociálnědemokratický poslanec Antonín Seďa.

Podle šéfa SPD a poslance Tomia Okamury je Soros skutečně obrovské zlo. „Prací pro CIA dělá zázemí v cílových zemích a na objednávku připravuje nepokoje či protesty proti vybraným cílům a naopak zajišťuje podporu kolaborantům. Stojí skutečně za desítkami špatností a podvratných akcí,“ konstatoval zostra Okamura.

Tomio Okamura

 • SPD
 • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
 • poslanec

Neziskové organizace jsou dle senátora a předsedy SPO Jana Veleby nevolené organizace. „A v případě těch Sorosových navíc štědře financované ze zahraničí. Beru to jako přímé ohrožení demokracie a s Václavem Klausem nemohu než souhlasit,“ řekl Veleba. Poslanec Milan Šarapatka uvedl, že na George Sorose a jeho aktivity nemá žádný ucelený názor.

„Vždyť jsem jenom prostý socan. Přesto jsou oblasti, ve kterých se s panem bývalým prezidentem stoprocentně shodneme. Můj názor je v nich opravdu absolutní, vice než 26 let trvající, konstantní a vskutku neměnný. Kupříkladu přihlášku do EU jsem neoslavoval. Ani nikam honem honem nevezl. Proti Lisabonské smlouvě jsem dodnes. Nu a ty mnohé tzv. neziskovky jsou dnes horší a záludnější, než byla inkvizice. Ostatně zřejmě i proto je jejich financování a zakázky stále zahaleno tajemstvím. Přestože jiné tak rády svlékají donaha. Ta podobnost je vskutku do očí bijící. A už vůbec není čistě náhodná. Je mi líto,“ odpověděl poslanec ČSSD Jiří Koskuba.

reklama

autor: Radim Panenka

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Demokracie

Přijde vám demokratické někoho vyloučit ze strany a rozhodovat o tom bez toho, aniž by byl dotyčný na jednání pozván a měl možnost se hájit? A opravdu si myslíte, že to jak se vyjadřuje Svoboda je důvod, proč vám klesají preference? Já teda nevím, ale mě jste zklamali tím, jak nás necháváte na holi...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Debakl Nerudové. „Nemá na to. Ještě že není prezidentka.“ Po debatě se jedna hvězda rozjela

20:25 Debakl Nerudové. „Nemá na to. Ještě že není prezidentka.“ Po debatě se jedna hvězda rozjela

Vystoupení Danuše Nerudové v superdebatě lídrů kandidátek do eurovoleb jako „historický debakl“ zhod…