George Soros šije roušky? Milá ČT, tak pokřivenou novinařinu si nedovolilo ani Rudé právo, naštval se právník

5. 4. 2020 9:47

Právník Tomáš Tyl se pozastavil nad zprávou na facebooku České televize. Ta navozovala dojem, že nejvýkonnějším výrobcem roušek na světě je jistý George Soros a jeho nadnárodní nezisková organizace Open Society Fund.

George Soros šije roušky? Milá ČT, tak pokřivenou novinařinu si nedovolilo ani Rudé právo, naštval se právník
Foto: repro youtube, tan
Popisek: George Soros
reklama

Anketa

Vláda dá živnostníkům příspěvek 25 000 Kč. Je to moc, nebo málo?

63%
17%
20%
hlasovalo: 20250 lidí

Na facebookovém profilu veřejnoprávního vysílatele, ČT, se objevila krátká zpráva o tom, že KSČM navrhuje změnu kritérií v přerozdělování peněz pro neziskové organizace placené z veřejných rozpočtů.

Předseda KSČM Vojtěch Filip k tomu pro SeznamZprávy uvedl: „Část těch dotací deformuje poskytování služeb, za které odpovídá buď stát, kraje nebo obce. Část těch dotací neslouží ve prospěch České republiky.“ Dotace z peněz daňových poplatníků podle Filipa nemají být využívány k tomu, aby si sám stát platil nátlakové skupiny, které pak bojují proti jeho zájmům.

O jeho slovech natočila reportáž i zpravodajská ČT24. Dramatická hudba podbarvovala sestřih, ve kterém byly neziskové organizace představeny obrázkem běženeckého tábora, Vojtěch Filip záběrem na předsednictvo ÚV KSČM evokujícím předlistopadové politbyro a následoval titulek „Ředitel nadace OSF Robert Basch považuje návrh za útok na základní demokratické hodnoty“. Přitom sledujeme ředitele Basche v soustředěné debatě s hlavním financiérem OSF, spekulantem Georgem Sorosem.

Po Georgi Sorosovi kamera divákům z nevysvětlených důvodů ukáže českou zdravotní sestřičku v ochranném obleku, kterak skládá roušky. K tomu je poznamenáno, že „nedostatek zdravotního materiálu poukázal na skutečnost, že stát nemůže čelit koronaviru sám“.

Jak to souvisí s Georgem Sorosem a jak se na boji s pandemií podílela jeho organizace, to si ČT raději nechala pro sebe, ale vytvořila dojem, že roušky a další zdravotní materiál souvisí s neziskovými aktivitami amerického miliardáře.

Vyřešení problému s chybějícími rouškami je pak vysvětleno tím, že „některé neziskovky vyhlásily nespočet sbírek“.

A pak dojde i na nejslavnější českou neziskovku Člověk v tísni. Ta vzbudila mezi mnoha lidmi pobouření svým vyjádřením, že „naší prioritou je zachovat stávající programy a dál pomáhat lidem v tísni například v Sýrii, kde eskalují boje a v pohybu jsou statisíce lidí“, a masivní reklamní kampaní, která i v nejtěžších časech nabádala lidi, aby organizaci přispívali na její rozvojové projekty.

Teď Česká televize jmenovitě vypíchla, že „Člověk v tísni vyhlásil novou sbírku ‚SOS Česko‘ s cílem pomoci nejohroženějším skupinám“. Pak zmínila jiné neziskové organizace, které začaly například vařit pro bezdomovce, nebo v Plzni pomohly se stavbou stanového městečka pro rizikové skupiny.

Na svém facebooku pak reportáž ČT24 shrnula: „Podle Vojtěcha Filipa deformují poskytování služeb, za které má zodpovídat stát. Nedostatek ochranných pomůcek přitom ukázal, že stát nemůže koronaviru čelit sám.“

 

Právník Tomáš Tyl k reportáži ironicky poznamenal: „A proto tam má ČT George Sorose, který šije roušky už od roku 1938.“ A vážněji pak dodal, že ČT vydává politické aktivisty za organizace šijící roušky; přitom mu není známo, že by se organizace George Sorose jakkoliv zapojily do shánění ochranných pomůcek.

„Takhle pokřivenou pseudonovinařinu nedělalo ani Rudé právo!,“ ulevil si jurista.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kauza Prymula: To pěkně smrdí. Expert cítí tajné služby

14:07 Kauza Prymula: To pěkně smrdí. Expert cítí tajné služby

Zbrojní analytik a někdejší zaměstnanec ministerstva obrany Jaroslav Štefec podotkl, že akce kolem m…