George Soros spřádá plány, jak zvrátit brexit. A když to nevyjde, má ještě v záloze jinou možnost...

01.06.2017 20:04

Finančník a eurooptimista George Soros zdá se ani tváří tvář blížícímu se formálnímu zahájení rozhovorů o brexitu neztrácí hlavu. Britové by podle něj ještě mohli své rozhodnutí odejít z Evropské unie zvrátit, pokud se Brusel bude chovat konstruktivním způsobem a nebude se snažit Londýn za výsledek loňského referenda penalizovat. Ve svém komentáři pro Project Syndicate, kterého si všimla zpravodajská agentura Bloomberg, Soros rovněž naznačuje, že nutností pro Evropu je vytvoření tzv. tvrdého jádra zemí platících eurem a odsunutí ostatních na vedlejší kolej: tedy toho, o čem se v českém kontextu hovoří jako o takzvané dvourychlostní Evropě.

George Soros spřádá plány, jak zvrátit brexit. A když to nevyjde, má ještě v záloze jinou možnost...
Foto: Repro foto youtube.com
Popisek: George Soros

Odchod Velké Británie z EU prý může trvat až 5 let a způsobit oběma stranám velké ztráty, tvrdí miliardářský investor George Soros a vybízí k tomu, aby EU upustila od svých záměrů Velkou Británii za referendum o brexitu trestat. Místo toho by se prý Evropská unie měla zreformovat. Aktuálně by Brusel podle Sorose měl co nejvíce vytěžit z vítězství proevropských sil v Nizozemsku a ve Francii a z možného opakování tohoto výsledku v ostře sledovaných volbách, které se budou konat brzy v Německu. Vlastní reformou by se pak Evropská unie dle Sorose měla vyhnout dvojí krizi, která by mohla přijít z Itálie: kolapsu bank a nového přílivu afrických migrantů.

„Brexit znamená ohromné poškození pro obě strany,“ napsal Soros ve svém aktuálním komentáři pro nezávislý žurnalistický server Project Syndicate. „Vyjednávání s Velkou Británií o jejím odchodu z EU odvrátí pozornost Bruselu od vlastních existenčních problémů,“ zmiňuje Soros, podle nějž budou vyjednávání mezi Británií a EU trvat rozhodně déle než anoncované dva roky. „Spíše to zabere let pět,“ dodává Soros kriticky. Formální rozhovory o odchodu Británie z EU mají začít po očekávaných britských volbách v červnu. Konzervativci Theresy Mayové volby svolali z toho důvodu, aby jejich případné vítězství posílilo mandát, který k vyjednávání o odchodu Britů z Unie mají.

Soros, který je znám jako velký odpůrce brexitu a zároveň příznivce migrace a myšlenky multikulturalismu, nicméně neztrácí naději. Pokud totiž podle něj Evropská unie během vyjednávání uplatní pozitivní a konstruktivní přístup, mohlo by se podle miliardáře stát, že opět získá v očích britských voličů na atraktivitě. A ti by si během dlouhé roky trvajícího vyjednávání mohli své rozhodnutí z loňského roku rozmyslet. EU musí dále podle Sorose jasně definovat status společné evropské měny a vytvořit tvrdé jádro Evropské unie ze zemí, které euro používají. Což se podle finančníka zároveň projeví v tom, že tak trochu stranou odsune země, ve kterých se společnou měnou zatím neplatí. Soros tím nemá na mysli pouze země střední a východní Evropy jako Polsko, Slovensko, Česko či Maďarsko, ale i některé skandinávské státy (Dánsko, Švédsko). Status těchto zemí by byl podle Sorose z pohledu EU méněcenný. Nicméně je to něco, co EU musí udělat. Evropská unie musí ale podle Sorose zároveň umožnit „širší spektrum demokratických možností“ členským zemím a zároveň zvolnit ve své myšlence na stále těsnější evropskou integraci.

Finančník George Soros je pro řadu politiků poměrně kontroverzní osobností (podle serveru Britské listy jeho aktivity za kontroverzní označil v e-mailové komunikaci například šéf lidovců Pavel Bělobrádek). Soros se hlasitě a kriticky opírá do odporu zemí Visegrádské čtyřky přijímat migranty na základě povinných kvót Evropské unie. Ostře se staví zejména k maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi, který proslul svými nacionalistickými postoji. Orbán naopak Sorose viní z vměšování do vnitrostátních záležitostí Maďarska a podpory celé řady neziskových organizací nepřímo podporujících migraci a multikulturní ideje. Orbán dokonce i přímo naznačil, že za podporou migrační krize stojí Soros, jelikož jeho neziskovky pro migranty tisknou mapy, letáky a cestu na západ Evropy jim všemožně usnadňují. Orbánův kabinet se tak snaží házet finančníkovi maďarského původu klacky pod nohy. Jeho asi nejčerstvější aktivitou je schválení zákona, který z Budapešti de facto vypovídá Sorosovu Středoevropskou univerzitu (CEU).

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: jok

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

EU nás uvedla v omyl s očkováním. Babiš vytáhl silné info

19:41 EU nás uvedla v omyl s očkováním. Babiš vytáhl silné info

„Kdo za to může? Co nám říkala celý rok Evropská komise? Že když dosáhneme 70 procent proočkování do…