George Soros zásadně promluvil o Merkelové, uprchlících a moci Německa nad Evropou

21.01.2016 13:38

Multimiliardář a filantrop George Soros má pro německou kancléřku Angelu Merkelovou ve věci uprchlíků pochopení. Oceňuje, že měla odvahu jednat principiálně a riskovat svou vedoucí pozici. Její plán však dle Sorose nebyl řádně připraven.

George Soros zásadně promluvil o Merkelové, uprchlících a moci Německa nad Evropou
Foto: wealthydebates.com
Popisek: George Soros

Soros připomíná, že byl k Merkelové kritický v minulosti a i dnes se mu pranic nelíbí její politika úsporných opatření. „Ale poté, co ruský prezident Vladimir Putin napadl Ukrajinu, stala se kancléřka lídrem Evropské unie, a tudíž nepřímo svobodného světa. Do té doby byla nadějnou političkou, která dokáže vyčíst náladu veřejnosti a zaměřit se na ni. Ale v odporu vůči ruské agresi se stala vůdčí osobností, která nasadila svůj krk a oponovala převládajícím názorům,“ ocenil Soros v rozhovoru pro německý časopis Wirtschaftswoche, jehož český překlad z upravené verze The New York Review of Books publikoval Reportér magazín.

Ještě prozíravější dle miliardáře byla, když uznala, že migrační krize by mohla potenciálně zničit Evropskou unii. Nejprve tím, že způsobí rozklad schengenského systému otevřených hranic, a později tím, že postupně oslabí společný trh.

„Ujala se odvážné iniciativy s cílem změnit postoj veřejnosti,“ pochvaluje si Soros. „Beru tyto věci velmi osobně, jsem velkým zastáncem hodnot a zásad otevřené společnosti, především kvůli své osobní minulosti – coby Žid za nacistické okupace Maďarska jsem přežil holocaust. A věřím, že také ona sdílí tyto hodnoty kvůli své osobní minulosti, kdy za komunistické vlády vyrůstala ve východním Německu pod vlivem svého otce, evangelického pastora. Proto jsem jejím zastáncem, i když se neshodneme na řadě důležitých otázek,“ vysvětlil miliardář.

Celý rozhovor v češtině ZDE

Plán německé kancléřky však prý bohužel nebyl řádně připraven. „Krize není zdaleka vyřešena a vedoucí postavení kancléřky nejen v Evropě, ale také v Německu, a dokonce v její vlastní straně je ohroženo,“ upozorňuje Soros.

Přesto kolaps není čímsi, co by dle Sorose nešlo odvrátit. „Zastavit naplnění katastrofální předpovědi mohou ve skutečnosti němečtí občané,“ míní filantrop s tím, že Němci pod vedením Merkelové dosáhli pozice hegemonie. „A dosáhli jí velmi levně. Hegemoni musejí obvykle dávat pozor nejen na své vlastní zájmy, ale také na zájmy těch, na které mají vliv a které chrání. A nyní nastal čas, kdy se musí Němci rozhodnout, zda chtějí převzít odpovědnost a závazky spojené s pozicí dominantní síly v Evropě,“ říká Soros.

reklama

autor: luš

Mgr. Marek Novák, MBA byl položen dotaz

Úsporný balíček

Co přesně chcete napadnout u ÚS? A myslíte, že máte šanci? A rozhodl už soud o vašich předchozích žalobách? Třeba ohledně valorizace důchodů? A ještě jedna všc, kdybyste byly po volbách u vlády. Co byste změnili nebo zrušili?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mrznou bez jídla a vody. Ukrajina nařídila evakuaci. To není bojiště, jenom Poláci už mají dost

16:50 Mrznou bez jídla a vody. Ukrajina nařídila evakuaci. To není bojiště, jenom Poláci už mají dost

Polští řidiči kamionů nadále protestují proti neomezenému přístupu ukrajinských dopravců na polské ú…