George Soros zásadně promluvil o Merkelové, uprchlících a moci Německa nad Evropou

21.1.2016 1:38 odp.

Multimiliardář a filantrop George Soros má pro německou kancléřku Angelu Merkelovou ve věci uprchlíků pochopení. Oceňuje, že měla odvahu jednat principiálně a riskovat svou vedoucí pozici. Její plán však dle Sorose nebyl řádně připraven.

George Soros zásadně promluvil o Merkelové, uprchlících a moci Německa nad Evropou
Foto: wealthydebates.com
Popisek: George Soros

Soros připomíná, že byl k Merkelové kritický v minulosti a i dnes se mu pranic nelíbí její politika úsporných opatření. „Ale poté, co ruský prezident Vladimir Putin napadl Ukrajinu, stala se kancléřka lídrem Evropské unie, a tudíž nepřímo svobodného světa. Do té doby byla nadějnou političkou, která dokáže vyčíst náladu veřejnosti a zaměřit se na ni. Ale v odporu vůči ruské agresi se stala vůdčí osobností, která nasadila svůj krk a oponovala převládajícím názorům,“ ocenil Soros v rozhovoru pro německý časopis Wirtschaftswoche, jehož český překlad z upravené verze The New York Review of Books publikoval Reportér magazín.

Ještě prozíravější dle miliardáře byla, když uznala, že migrační krize by mohla potenciálně zničit Evropskou unii. Nejprve tím, že způsobí rozklad schengenského systému otevřených hranic, a později tím, že postupně oslabí společný trh.

„Ujala se odvážné iniciativy s cílem změnit postoj veřejnosti,“ pochvaluje si Soros. „Beru tyto věci velmi osobně, jsem velkým zastáncem hodnot a zásad otevřené společnosti, především kvůli své osobní minulosti – coby Žid za nacistické okupace Maďarska jsem přežil holocaust. A věřím, že také ona sdílí tyto hodnoty kvůli své osobní minulosti, kdy za komunistické vlády vyrůstala ve východním Německu pod vlivem svého otce, evangelického pastora. Proto jsem jejím zastáncem, i když se neshodneme na řadě důležitých otázek,“ vysvětlil miliardář.

Celý rozhovor v češtině ZDE

Plán německé kancléřky však prý bohužel nebyl řádně připraven. „Krize není zdaleka vyřešena a vedoucí postavení kancléřky nejen v Evropě, ale také v Německu, a dokonce v její vlastní straně je ohroženo,“ upozorňuje Soros.

Přesto kolaps není čímsi, co by dle Sorose nešlo odvrátit. „Zastavit naplnění katastrofální předpovědi mohou ve skutečnosti němečtí občané,“ míní filantrop s tím, že Němci pod vedením Merkelové dosáhli pozice hegemonie. „A dosáhli jí velmi levně. Hegemoni musejí obvykle dávat pozor nejen na své vlastní zájmy, ale také na zájmy těch, na které mají vliv a které chrání. A nyní nastal čas, kdy se musí Němci rozhodnout, zda chtějí převzít odpovědnost a závazky spojené s pozicí dominantní síly v Evropě,“ říká Soros.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: lušTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pekarová v Rakousku: „Nesmíme podléhat závěru, že sankce bolí víc nás než Rusko.“ To prý trpí, jen to maskuje propagandou

20:10 Pekarová v Rakousku: „Nesmíme podléhat závěru, že sankce bolí víc nás než Rusko.“ To prý trpí, jen to maskuje propagandou

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) se v rakouském Grafeneggu zúčastni…