Globální řešení krize není vhodné, přednesl Klaus v Bruselu

04.10.2010 23:13

Český prezident Václav Klaus na pondělní vrcholné schůzce více než čtyř desítek zemí Evropské unie a Asie uvedl, že je spíše pro mezinárodní spolupráci než globální vládnutí a stejně by i hledal východiska z ekonomické krize.

Globální řešení krize není vhodné, přednesl Klaus v Bruselu
reklama

Václav Klaus v Bruselu mluvil o globálním vládnutí a jeho alternativě mezinárodní spolupráci. "Samozřejmě každý ví, že já nejsem přívržencem globálního vládnutí. Já si myslím, že každá země si musí dát hlavně do pořádku své věci a nedá se to suplovat tím, že jim bude někdo shora nařizovat," řekl Klaus českým novinářům krátce před začátkem summitu.

Pozastavil se i nad tím, jestli je vůbec třeba nějaké efektivnější vládnutí, kterému se bude věnovat i panel, v němž český prezident vystoupí.

Své vystoupení pojmenoval Globální vládnutí nebo mezinárodní spolupráce. "Já jsem samozřejmě přívržencem mezinárodní spolupráce. Čím lepší, čím hlubší, čím přátelštější, samozřejmě tím lépe," uvedl.

Krize nebyla globální, myslí si Klaus

Klaus zpochybňoval, že nedávná ekonomická krize byla globální krizí. Je podle něj sice skutečností, že zasáhla řadu zemí, ale globální prý nebyla. Z toho plyne i to, že globální řešení této krize není koncepčně správnou cestou, uvedl český prezident před lídry zemí, které představují více než polovinu světového hrubého domácího produktu a téměř 60 procent světové populace i globálního obchodu.     

Podle Klause je třeba odstraňovat bariéry mezi státy, zjednodušit rozvojovým zemím přístup na trhy v těch rozvinutých, ale i přijmout to, že díky regulaci nebudou ekonomiky otevřenější a spravedlivější.

Více:

Foto:Hans Štembera

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mab
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tohle se chvilkařům líbit nebude. Šéf týdeníků je protáhl bahnem. Název nesedí, netransparentní úvazky...

17:38 Tohle se chvilkařům líbit nebude. Šéf týdeníků je protáhl bahnem. Název nesedí, netransparentní úvazky...

Dělá spolek Milion chvilek pro demokracii chybu, když vyráží do ulic kvůli Stanislavu Křečkovi? Publ…