Globální řešení krize není vhodné, přednesl Klaus v Bruselu

04.10.2010 23:13

Český prezident Václav Klaus na pondělní vrcholné schůzce více než čtyř desítek zemí Evropské unie a Asie uvedl, že je spíše pro mezinárodní spolupráci než globální vládnutí a stejně by i hledal východiska z ekonomické krize.

Globální řešení krize není vhodné, přednesl Klaus v Bruselu

Václav Klaus v Bruselu mluvil o globálním vládnutí a jeho alternativě mezinárodní spolupráci. "Samozřejmě každý ví, že já nejsem přívržencem globálního vládnutí. Já si myslím, že každá země si musí dát hlavně do pořádku své věci a nedá se to suplovat tím, že jim bude někdo shora nařizovat," řekl Klaus českým novinářům krátce před začátkem summitu.

Pozastavil se i nad tím, jestli je vůbec třeba nějaké efektivnější vládnutí, kterému se bude věnovat i panel, v němž český prezident vystoupí.

Své vystoupení pojmenoval Globální vládnutí nebo mezinárodní spolupráce. "Já jsem samozřejmě přívržencem mezinárodní spolupráce. Čím lepší, čím hlubší, čím přátelštější, samozřejmě tím lépe," uvedl.

Krize nebyla globální, myslí si Klaus

Klaus zpochybňoval, že nedávná ekonomická krize byla globální krizí. Je podle něj sice skutečností, že zasáhla řadu zemí, ale globální prý nebyla. Z toho plyne i to, že globální řešení této krize není koncepčně správnou cestou, uvedl český prezident před lídry zemí, které představují více než polovinu světového hrubého domácího produktu a téměř 60 procent světové populace i globálního obchodu.     

Podle Klause je třeba odstraňovat bariéry mezi státy, zjednodušit rozvojovým zemím přístup na trhy v těch rozvinutých, ale i přijmout to, že díky regulaci nebudou ekonomiky otevřenější a spravedlivější.

Více:

Foto:Hans Štembera

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mab

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…