Grebeníček se obrací na Sobotku. Kvůli Hermanovi a sudetským Němcům

30.07.2016 14:58

Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) na letošním sudetoněmeckém sjezdu zpochybňoval výsledky i důsledky druhé světové války a také rozhodnutí vítězných mocností o odsunu sudetských Němců. Ve své písemné interpelaci na předsedu vlády Bohuslava Sobotku (ČSSD) to tvrdí poslanec KSČM Miroslav Grebeníček. Zprávu přinesla ČTK.

Grebeníček se obrací na Sobotku. Kvůli Hermanovi a sudetským Němcům
Foto: kscm.cz
Popisek: Miroslav Grebeníček, poslanec KSČM

Od Sobotky chce Grebeníček vědět především, z jakého důvodu vláda vyslala Hermana na sjezd a jaké zadání ministr od vlády dostal.

Ministr Herman letos v květnu jako vůbec první člen české vlády vystoupil na sudetoněmeckém sjezdu v Norimberku. Připomněl tam nacistické zločiny i odsun sudetských Němců, nad událostmi vyjádřil lítost a přítomné ve svém projevu oslovil „milí krajané“. „Přijímám slova lítosti nad činy některých z vašich předků v minulosti. A vyslovuji hluboké politování z naší strany nad tím, co učinili před sedmi desetiletími někteří z našich předků a co narušilo naše staleté soužití,“ řekl poté.

„Pověřila vláda nebo Vy osobně ministra Daniela Hermana k tomu, aby v rozporu s historickou skutečností zpochybňoval svými výroky a spekulacemi o údajném uplatňování principu kolektivní viny oprávněnost a platnost odsunu německého obyvatelstva, které nezachovalo věrnost republice a neprokázalo odpor proti nacismu a nacistické okupaci?“ ptá se Grebeníček premiéra.

Sobotka mu mimo jiné odpověděl, že vláda Hermanovu účast neprojednávala, ale že ho ministr kultury o ní informoval. Sobotka uvádí, že kulturní odkaz německojazyčného obyvatelstva je součástí historického dědictví země. „Účast ministra kultury na akci, která je setkáním lidí hlásících se ke svým českým a moravským kořenům, připomínkou jejich kultury a zvyků, ale také již několik let místem pravidelného setkávání Čechů a Němců, mi proto přijde jako přirozená věc,“ stojí v premiérově odpovědi.

Sobotka také podotýká, že v posledních letech zaznívají na Sudetoněmeckých dnech hlasy, které jsou výrazně orientované na společnou evropskou budoucnost. Domnívá se, že Hermanovo vystoupení nepřekročilo vyjádření ke společné minulosti obsažené v česko-německé deklaraci, na kterou se Herman ve svém vystoupení odkázal.

Grebeníčkovou interpelací i Sobotkovou odpovědí se budou poslanci zabývat na některé z příštích schůzí v bloku písemných dotazů na členy vlády.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Tomio Okamura byl položen dotaz

Nemáte krátkou paměť?

Když se ohlédnete do naší minulosti, tak spousta lidí, včetně mužů raději emigrovala, než aby šla bojovat nebo se podřídili režimu. A myslím, že by se stejně zachovala řada lidí i teď a je to pochopitelné. Opravdu myslíte, že je to důvod k tomu ukončit podporu Ukrajině? A vy byste ty bojeschopné Ukr...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jako druhá světová? To ne. „Prostě to přečetl.“ Holec se pustil do prezidenta

9:55 Jako druhá světová? To ne. „Prostě to přečetl.“ Holec se pustil do prezidenta

Je mi smutno z toho, jaká intelektuální bída je naším prezidentem. I to jsou slova politického komen…