Guvernér Rusnok dostal mezinárodní cenu. Za hladké skončení intervencí

15.10.2017 16:43

Guvernér České národní Banky Jiří Rusnok se dočkal mezinárodního ocenění za to, jak hladce dokázal ukončit několik let běžící režim umělého oslabování koruny. Informovala o tom Česká národní banka a zprávu převzala např. ČTK. Ocenění si Rusnok převzal osobně ve Washingtonu.

Guvernér Rusnok dostal mezinárodní cenu. Za hladké skončení intervencí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Guvernér ČNB Jiří Rusnok
reklama

Magazín GlobalMarkets, oficiální časopis výročního zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky, udělil ocenění guvernérovi České národní banky za to, jak hladce se mu podařilo opustit režim umělého oslabování koruny. Kromě toho však také Magazín ocenil důraz ČNB na stabilitu měny.

„Cenu chápu jako výraz uznání za to, že jsme transparentně avizovaným ukončením režimu devizových intervencí navázali na unikátní práci předchozí bankovní rady. Považuji to za dodatečné uznání naší neortodoxní měnové politiky, za kterou se na nás doma často snášela kritika. Je to vyznamenání nejen pro bankovní radu, ale pro celý odborný aparát ČNB. Zvolit vhodnou podobu a načasovat ukončení kurzového závazku totiž nebylo o nic jednodušší než jej zavést. Věřím, že kromě politiky měnové si tato instituce i díky politice finanční stability udrží reputaci jedné z nejprogresivnějších centrálních bank světa, která se, je-li to třeba, nebojí jít proti proudu,“ shrnul své dojmy guvernér Jiří Rusnok, který si dnes cenu ve Washingtonu osobně převzal.

Celou zprávu naleznete zde.

Česká národní banka přistoupila k oslabení koruny na hranici 27 korun za euro na podzim 2013 ve snaze oživit churavějící ekonomiku. Nad hranici 27 korun za euro ČNB pustila naši měnu až v dubnu 2017. Vystoupení z tohoto intervenčního režimu nepřineslo žádné otřesy.

Odborový předák Josef Středula, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) k tomuto ocenění v Otázkách Václava Moravce v České televizi prohlásil, že ČNB k tomuto oslabení koruny vůbec neměla přistupovat. A pokud se nám dnes zdá, že zakončení intervenčního režimu bylo poklidné, možná se podle odborového předáka radujeme předčasně.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Profil Karla Gotta ožil! K českému národu míří tento silný vzkaz. A dojemné FOTO

19:05 Profil Karla Gotta ožil! K českému národu míří tento silný vzkaz. A dojemné FOTO

Ivana Gottová, manželka legendárního zpěváka Karla Gotta (†80), napsala na sociální síť poděkování v…