Guvernér Singer trvá na svém: Kdybychom neintervenovali, bylo by to ještě mnohem horší

13.02.2014 17:08

Guvernér ČNB Miroslav Singer ve čtvrtek v Ostravě opět hájil silně kritizované devizové intervence, které centrální banka pod jeho vedením od listopadu provádí. Zopakoval, že pokud by k nim nesáhl, byly by důsledky mnohem horší, píší Prvnízprávy.cz.

Guvernér Singer trvá na svém: Kdybychom neintervenovali, bylo by to ještě mnohem horší
Foto: Hans Štembera
Popisek: Guvernér ČNB Miroslav Singer přednášel na právnické fakultě na téma Krize eurozóny

Pokusil se nastínit situaci bez intervencí. „Vycházím z toho, že znám dnešní inflační čísla. V tuto chvíli by kurs vůči euru začínal čtyřiadvacítkou, spotřebitelské ceny by mířily k poklesu o jedno procento - velice evidentně a velice rychle. Ceny výrobců by prudce padaly, protože již před tím opatřením se dotkly nuly," vyprávěl Singer.

Nastala by deflace

Je přesvědčen, že pokud by intervence nebyly zahájeny v listopadu, musela by se k nim ČNB uchýlit teď. „Dokonce si dovolím říci, že pokud bychom to neučinili v listopadu, s největší pravděpodobností bychom něco takového zahajovali teď za hlasitého křiku především představitelů produkční sféry, kteří by se ve větší části dožadovali, abychom dodali to, co jsme předtím slibovali – to znamená, že nenecháme kurz posílit a nenecháme posílit protiinflační tendence v ekonomice," uvedl guvernér.

Hodnotit důsledky svého kontroverzního kroku se ale neopovažuje. „Pokud se bavíme o dílčím vyhodnocení, na to je trochu brzy, ale mohu říci, že analyzuji-li dnešní čísla, tak je naprosto evidentní, že kdybychom to neudělali, tak v tuto chvíli by začala deflační perioda. Kdybychom ji potřebovali ukončovat rychleji, tak ji bez použití kurzu stejně neukončíme, protože je úrok na nule," dodal Singer.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: lze

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tomu věří neúspěšní. Plukovník rozebral dezinfo. A na koho cílí

21:50 Tomu věří neúspěšní. Plukovník rozebral dezinfo. A na koho cílí

Plukovník Ivo Zelinka byl hostem podcastu Čestmíra Strakatého. A řeč byla o ruské válečné propagandě…