Válka na Ukrajině brzy otevře 11. měsíc svého trvání. V tuto dobu se bojuje o Bachmut. V počátcích války ale byla symbolem ukrajinského vzdoru jiná místa. Jednak město Mariupol a také Zmijí ostrov či také zvaný Hadí ostrov. V Černém moři, kde tamní ukrajinská posádka poslala ukrajinskou loď „na chuj“, čili „do pr**le“, volně přeloženo.
Tým americké zpravodajské stanice CNN se teď na tento ostrov vypravil. Navštívil kus skály, kde podle prvotních informací z počátku války měla ukrajinská posádka ostrova zahynout v odporu proti okupantům, aby se později ukázalo, že obránci padli do ruského zajetí. Tento kus skály má pro Ukrajinu nesmírný strategický i symbolický význam. I prezident Volodymyr Zelenskyj v projevech ke svým spoluobčanům opakovaně vyzdvihoval, že se právě na zdejší půdu vrátila ukrajinská vlajka.
Dostat se na něj se ukázalo jako náročné: Hodinu to s námi v malém člunu házelo z jedné vlny na druhou a dopadaly na nás spršky vody při teplotách pod bodem mrazu. Černé moře umí být neúprosné, stejně jako jeho nebezpečné pobřeží. Na zpáteční cestě náš člun uvízl na písčině a trvalo šest hodin, než jsme byli po jednom přeloženi na jiné plavidlo ve tmě,“ uvedl tým CNN.
„Hadí ostrov je nyní opuštěným místem, posetým troskami, z několika málo budov zbyly jen skořápky a napůl potopené molo je poničené přílivem. Je to hřbitov drahé vojenské techniky - a je posetý nevybuchlou municí a minami. Tohle není místo, kde by člověk měl být neopatrný,“ pokračovali zpravodajové.
Na místě prý byly k vidění trosky ruského vrtulníku i téměř nepoškozený raketový komplex Tor.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: mp
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.