Hamáček: Taky chci jít na fotbal. Zrušením nouzového stavu virus nezmizí

22.04.2020 13:11

Ministr vnitra a šéf ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) na svém Facebooku obhajuje svoji snahu prodloužit nouzový stav. „Lidé se ke zrušení nouzového stavu upínají s nadějí, že se s tím současně zruší i všechna opatření a virus zmizí. Ale tak to není,“ varuje Hamáček s tím, že ukončení nouzového stavu ztíží nákup zdravotnických potřeb.

Hamáček: Taky chci jít na fotbal. Zrušením nouzového stavu virus nezmizí
Foto: reprofoto: ČT24
Popisek: Jan Hamáček na tiskové konferenci.

Hamáček na úvod svého příspěvku na Facebooku chválí svůj vlastní přístup ke koronavirové krizi. „Od začátku krize kolem COVID-19 jsem se snažil vystupovat maximálně odpovědně. Dělám to tak vždycky. Neumím pracovat podle toho, jak vyjde nějaký průzkum. Snažil jsem se vysvětlovat věci srozumitelně. Aby bylo jasné, co jako vláda děláme a proč. Když jsem navrhoval poprvé nouzový stav, bylo to zejména ze dvou důvodů. Zaprvé snaha získat ochranné pomůcky pro zdravotníky. Zadruhé změna doporučení pro ty, kdo přijížděli z rizikových oblastí. Hlavně ze severní Itálie,“ vysvětloval.

Ministr vnitra podle svých slov chápe, že lidi již mají všeho plné zuby. „Všichni by chtěli, aby to bylo rychle za námi. Mohli jsme pracovat, navštěvovat příbuzné, chodit do divadla, na koncerty nebo na fotbal. Já samozřejmě taky,“ píše Hamáček, že je jedním z nás.

„Když jsem nyní navrhoval prodloužení nouzového stavu, věděl jsem, že na tom není nic populárního. Tušil jsem, že mi za to moc lidí nepoděkuje. Ale přesto si za návrhem stojím. Lidé se ke zrušení nouzového stavu upínají s nadějí, že se s tím současně zruší i všechna opatření a virus zmizí. Ale tak to není. Naopak se tím například významně zkomplikuje nákup ochranných prostředků a nepůjde je objednávat rychlou cestou,“ upozorňuje šéf ÚKŠ.

Ponechat nouzový stav podle něj nutně neznamená nechat zemi zavřenou. „To vůbec! Naopak podporuji názor zdravotních expertů, abychom jednotlivá opatření rozvolňovali, restrikce rušili, a tím znovu nastartovali ekonomiku země,“ dodává s tím, že nouzový stav má primárně sloužit ke snadnějším nákupům zdravotnických potřeb.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tak dopadl Fischer, vzpomínáte? Varování „kavárně“, aby se kandidát nepřehřál

17:03 Tak dopadl Fischer, vzpomínáte? Varování „kavárně“, aby se kandidát nepřehřál

Politolog a člen akademické rady think-tanku TOP 09 TOPAZ Ladislav Cabada tvrdí, že se zahájením pre…