Hamáček: Většina lidí na internetu je proti přijetí sirotků. Ale ČSSD se tomu nesmí podvolit

25.09.2018 14:45

Předseda ČSSD Jan Hamáček hodnotí koaliční spolupráci s Andrejem Babišem (ANO) kladně. Zatím nenarazili na problém. Myslí si to i navzdory kauze s 50 syrskými válečnými sirotky, které Babiš dlouho odmítal přijmout, zatímco Hamáček v pomoci 50 sirotkům nevidí problém. Problém této kauzy podle něj spočívá v něčem jiném...

Hamáček: Většina lidí na internetu je proti přijetí sirotků. Ale ČSSD se tomu nesmí podvolit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Hamáček, 1. místopředseda vlády, ministr vnitra, pověřen řízením ministerstva zahraničních věcí
reklama

„Problém této konkrétní kauzy je v tom, že neexistuje žádný konkrétní projekt, který by takovou relokaci nebo pomoc umožnil. Paní europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) to evidentně nemá promyšleno. Pokud se objeví konkrétní projekt, tak jsme připraveni o něm jednat a určitě bychom našli způsob, jak pomoci,“ začal Hamáček rozhovor pro server Aktuálně.cz s tím, že není na Ministerstvu vnitra, aby organizovalo nějaký takový projekt. Jsou tu jiné organizace, které mají přehled o dění v Sýrii nebo v okolních zemích, kde se syrští sirotci nacházejí.

„Ale znovu říkám, pokud někdo přijde s projektem, který bude realizovatelný, jsem připravený mu maximálně vyjít vstříc a pomoci ho zrealizovat. Ale nemůžu sám o své vůli vyrazit do Jordánska nebo Libanonu a začít tam hledat vhodné adepty pro program, o kterém mluví paní Šojdrová. To opravdu musí dělat někdo, kdo zná situaci přímo tam, ať už je to ambasáda nebo nějaká nevládní organizace, nikoliv české Ministerstvo vnitra,“ pokračoval.

Ministr vnitra a ministr zahraničí v jedné osobě Jan Hamáček se k pomoci sirotkům staví vstřícně i navzdory tomu, že na sociálních sítích spíše převládají názory, že sirotkům pomáhat nemáme. Sociální demokracie podle Hamáčka stojí na určitých hodnotách a nehodlá je opouštět jen proto, že by se to mohlo líbit určité skupině lidí. Zvlášť ne, když jde o lidi, kteří se nezdráhají druhým vyhrožovat smrtí, i když jen po internetu. I Hamáček podobné výhružky obdržel a odmítá jim ustupovat.

„Většina přispěvatelů je proti pomoci, ale sociální demokracie je strana, která stojí na nějakých principech solidarity a nemůže ty principy opustit,“ uvedl doslova Hamáček.

Odmítl také, že by Maďarsko bylo nejbližším spojencem Česka v EU. Na některých věcech se politici obou zemí shodnou, na některých ne. Maďaři např. hodlají usilovat o zrušení Benešových dekretů, což je pro Hamáčka a pro celou Českou republiku totálně nepřijatelné.

„Není možné říct, že naším nejbližším partnerem je Maďarsko. Ani bych nenazval Viktora Orbána největším spojencem naší země. Já jsem sociální demokrat, naše partnerská strana v Maďarsku je v opozici a vůči panu Orbánovi je velmi kritická. Já vidím spojence jinde. Pokládám za naprosto logické, že máme vynikající vztahy se Slovenskem, což se potvrdilo na společném zasedání vlád. A samozřejmě velký potenciál vidím ve spolupráci s Německem. Na návštěvě byl pan premiér i pan prezident, já jsem dvakrát jednal s německým ministrem zahraničí.

Předseda ČSSD však věnoval pozornost i domácí politice.

Sociální demokracii se podle Hamáčka podařilo prosadit proplácení i prvních tří dnů nemocenské, daří se jí tlačit na růst platů ve státním sektoru a hodlá bojovat také s chudobou a s exekucemi. Stejně tak prý přijde čas, kdy ČSSD otevře debatu o zvyšování některých daní. Předseda vlády Babiš to odmítá, ale sociální demokraté mu budou připomínat, že toho hodně slíbil svým voličům a na ty sliby musí někde vzít peníze.

ČSSD bude mít práci s návratem na výsluní. Dnes má sedm procent a cestu přes 20 procent hlasů strana neuběhne za týden. Nepochybuje však o tom, že v některých městech v komunálních volbách strana zvítězí, protože tam má dobré komunální politiky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ruský pohled na kauzu Koněv: I u nás víme, že s památníky to může být složité. Ale plánovat kvůli tomu vraždu tří starostů?

19:51 Ruský pohled na kauzu Koněv: I u nás víme, že s památníky to může být složité. Ale plánovat kvůli tomu vraždu tří starostů?

Agent s ricinem. Podle českých médií to je čtyřiatřicetiletý ředitel Ruského střediska vědy a kultur…