Hamáček podpořil řízení EU proti Maďarsku: Orbánovy kroky mě znepokojují

15.09.2018 8:15

Zatímco premiér Andrej Babiš hlasování některých českých europoslanců, kteří podpořili návrh na zahájení řízení proti Maďarsku, podle nějž by mohla být Maďarsku odebrána hlasovací práva v Evropské unii, označil za nesolidární – Jan Hamáček, který je pověřen vedením Ministerstva zahraničních věcí, má na středeční hlasování Evropského parlamentu jiný názor. Pro výzvu, aby Unie zahájila řízení proti Maďarsku kvůli porušování evropských hodnot, má podle svých slov pochopení, informoval server Novinky.cz.

Hamáček podpořil řízení EU proti Maďarsku: Orbánovy kroky mě znepokojují
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Hamáček, 1. místopředseda vlády, ministr vnitra, pověřen řízením ministerstva zahraničních věcí

Pověřený ministr zahraničních věcí a předseda ČSSD Jan Hamáček v pátek oznámil, že jako předsedu ČSSD ho některé kroky vlády maďarského premiéra Viktora Orbána znepokojují. „Například jeho kroky ve vztahu k soudům, ve vztahu k nezávislým médiím,“ upřesnil. S europoslanci ČSSD, kteří se ke stanovisku Evropského parlamentu postavili různě, prý o jejich hlasování mluvit nebude.

Nejednalo se o žádný soud nad Maďarskem za jeho pozici k migrační krizi, uvedl ministr vnitra. „Tam se jednalo o vyjádření politického názoru poslanců EP na aktuální situaci v Maďarsku,“ řekl Hamáček. Připomněl, že partnerská strana ČSSD je v Maďarsku v opozici a její pohled na vládu Viktora Orbána je kritický. „Mám pochopení pro hlasování těch poslanců, kteří zahájili proces,“ doplnil.

Usnesení Evropského parlamentu ze čtyř poslanců ČSSD podpořil Miroslav Poche, který je zatím jediným kandidátem ČSSD na post ministra zahraničí. Proti návrhu byl Jan Keller, zdržel se Petr Poc. Olga Sehnalová se hlasování nezúčastnila. „Hlasování Evropského parlamentu, který vyzval země EU, aby zahájily řízení proti Maďarsku kvůli vážnému ohrožení hodnot Evropské unie, je jen zahájením procesu, u kterého není jisté, jak skončí,“ uzavřel Hamáček.

Původní zdroj ZDE

V případě, že by došlo až na hlasování Evropské rady o pozastavení práv Maďarska v EU, bylo by k přijetí rozhodnutí zapotřebí, aby všechny země vyjádřily jednomyslné souhlasné stanovisko.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tohle je nátlak Bruselu na české volby, paní Jourová?! Petr Žantovský se zhrozil nad slovy eurokomisařky

7:30 Tohle je nátlak Bruselu na české volby, paní Jourová?! Petr Žantovský se zhrozil nad slovy eurokomisařky

TÝDEN V MÉDIÍCH Pořádně vedle šlápla eurokomisařka Věra Jourová svým vyjádřením k volbám, které čeka…