Hamáček promlouvá: O koordinaci zahraniční politiky s prezidentem i o Ukrajině

17.02.2015 19:23

Předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) popsal, jak probíhala společná schůzka předních představitelů státu na téma zahraniční politiky. Schůzku si velmi pochvaloval už jen proto, že prý byla první v historii. Řeč byla o Ukrajině či Islámském státu. Hamáček věří, že politici budou svá stanoviska od teď lépe ladit. Budou tedy prezidentovy projevy o Ukrajině či Islámském státu v souladu s vládními?

Hamáček promlouvá: O koordinaci zahraniční politiky s prezidentem i o Ukrajině
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Hamáček, předseda poslanecké sněmovny

Přední představitelé českého státu včetně prezidenta Miloše Zemana, premiéra Bohuslava Sobotky, ale i mimo jiných předsedy sněmovny Jana Hamáčka se sešli na schůzce, kde ladili svá politická stanoviska. Hamáček schůzku blíže popsal v úterním Interview ČT24. "Ta schůzka byla až překvapivě otevřená, bavili jsme se o Ukrajině, Islámském státu či o programu Východního partnerství. Nepadaly fráze, ale argumenty k věci," pochvaloval si Hamáček.

Spor o "křížové tažení" vznikl, protože...

Podle něho se schůzka v tomto formátu odehrála vůbec poprvé v historii Česka a považuje za pozitivní, že se bude opakovat. Další schůzka proběhne ještě v tomto pololetí. Pravdou ovšem je, že nebyla dohodnuta nějaká konkrétní pravidla koordinace zahraniční politiky. Pozitivní je podle Hamáčka už to, že spolu přední politici státu diskutují.

"Shodli jsme se na tom, že důvodem, proč došlo k této kontroverzi, mohlo být i to, že nás prezident neinformoval o tom, co chce říkat. Požádal jsem ho, aby v budoucnu zvážil informování premiéra nebo ministra zahraničí. Paní redaktorko, u toho sporu ale bylo mnohem méně napětí, než by se mohlo zdát z médií," zdůraznil šéf sněmovny.

 "Ale já nemohu mluvit za pana prezidenta," zdůrazňoval v pořadu opakovaně Hamáček.

A co Ukrajina?

Nad tématem Islámského státu v zásadě našli shodu. Podle Hamáčka je Česká republika proti nějakým pozemním intervencím, jak jsme je viděli v Iráku či Libyi. Ale co téma Ukrajiny, budou i tam politici mluvit jedním hlasem? "Česká republika směřuje na Západ, jsme členy NATO a EU," zdůrazňoval Hamáček. Na oficiální úrovni to prý zahraniční partneři nezpochybňují.

"Podstatné také je, jak dopadne dohoda Minsk II. Všechny strany je třeba tlačit k plnění závazků. Tady mluvím především o Rusku, protože tato země má určitý vliv na separatisty, kteří by měli začít z oblasti bojů stahovat těžké zbraně. Já myslím, že je to jedna z posledních diplomatických možností," podotkl Hamáček.

Obratem odmítl české dodávky zbraní na Ukrajinu, o kterých mluví např. TOP 09. Takový krok by byl v rozporu s cestou k míru.

A pokud jde o asociační dohodu EU s Ukrajinou, předseda sněmovny věří, že bude nakonec odhlasována, ale má jisté porozumění pro kolegy, kteří nad tématem Ukrajina vyjadřují své pochybnosti. "Ale věřím, že nakonec většina poslanců ČSSD dohodu podpoří," uzavřel své vystoupení Hamáček.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

Ing. Miroslav Balatka byl položen dotaz

Můžete definovat, co je dezinformace?

Všichni o nich mluví, ale co to přesně je? Třeba za covidu jsme byly svědky toho, jak se měnilo, co je pravda a co dezinformace

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Proboha! Fiala že není ukrajinský premiér? V USA jdou za ním titulky... Padlo po Bidenovi

18:13 Proboha! Fiala že není ukrajinský premiér? V USA jdou za ním titulky... Padlo po Bidenovi

Schůzka Petra Fialy s americkým prezidentem Joe Bidenem ani nevypadá, že byl v Bílém domě přijat pře…