„Na nastupující krizi začaly státy reagovat na hranicích. Bylo to na členských zemích. Nebyl ovšem ani pokus o koordinaci ze strany EU. Evropská komise v tomto ohledu rezignovala. Nyní při otevírání hranic bych očekával, že vznikne nějaká snaha o moderování debaty, ale řeší se to na úrovni národních vlád,“ řekl v rozhovoru pro LN vicepremiér Hamáček.
Na počátku pandemie vyhlašovaly nouzové stavy podle svého vlastního uvážení. Hamáček je prý rád, že český nouzový stav končí. Znamená to prý totiž, že se život vrací k normálu poté, co se podařilo ustát první nápor pandemie.
Osobně to přičítá jisté „nezralosti“ Evropské komise vedené Ursulou von der Leyenovou, která se ujala funkce v Červenci 2019. Ve funkci tedy zatím není ani rok.
„Pokud porovnáme reakci české vlády a EU, naše vláda reagovala podstatně rychleji a lépe. Nechci působit protievropsky – a je to poněkud nefér vůči EU, protože naše vláda má na rozdíl od EU kompetence na to, aby mohla rychle reagovat –, ale některé kroky Evropské komise mohly být rychlejší. Ukazuje se, že Komise je hodně nová,“ uvedl Hamáček.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: mp