Hamáček vykoumal, jak vybrat od lidí navíc 100 miliard. Teď to chce domluvit se senátory

23.11.2020 21:46

Vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček chce požádat Senát, aby přepracoval daňový balíček tak, aby jeho dopad na rozpočet byl o 100 miliard korun nižší, než jak schválili poslanci. Opakovaně navrhl sazby daně z příjmu 19 a 23 procent a nově výši slevy na dani na poplatníka 30 tisíc korun, píše iDNES.cz.

Hamáček vykoumal, jak vybrat od lidí navíc 100 miliard. Teď to chce domluvit se senátory
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Hamáček

ANO, ODS a SPD ve Sněmovně podpořily návrh premiéra Andreje Babiše na zrušení superhrubé mzdy a nové daně z příjmu z hrubé mzdy ve výši 15 a 23 procent, přičemž vyšší sazba má být jen z příjmu nad 140 tisíc korun. Pirát Mikuláš Ferjenčík k tomu získal podporu pro zvýšení roční slevy na dani z 24 840 na slevu ve výši měsíční průměrné mzdy, což slevu na dani zvýší zhruba o deset tisíc korun.

„Sejdu se tento týden s předsedy klubů v Senátu a navrhnu kompromis: zrušení superhrubé mzdy, sazby 19 a 23 %, sleva na popl. 30 tisíc Kč. Živnostníkům se nezvýší daně, obce a kraje nepřijdou o své příjmy. Dopad cca 37 mld. Kč, o 100 mld. méně než návrh noční koalice ANO, ODS a SPD,“ oznámil na svém Twitteru vicepremiér Jan Hamáček.

 

 

Původně se Hamáček ve Sněmovně zasazoval o zvýšení slevy na dani o 200 korun měsíčně, tedy ročně na 27 240 korun. Dopad svého upraveného balíčku odhadl vicepremiér na 37 miliard korun.

S předsedou Senátu Milošem Vystrčilem plánuje jednat premiér Andrej Babiš a ministryně financí Alena Schillerová. Jejich snahou naopak bude, aby Senát z balíčku odstranil zvýšení slevy na dani, které prosadili Piráti, a podpořil zrušení superhrubé mzdy a sazby daně 15 a 23 procent.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ivan Vyskočil účtuje: Střet zájmů, Čapí hnízdo? Žvásty, bláboly! Co to zničené zemědělství, prodaná voda, diktát, koho volit a vítat...

10:06 Ivan Vyskočil účtuje: Střet zájmů, Čapí hnízdo? Žvásty, bláboly! Co to zničené zemědělství, prodaná voda, diktát, koho volit a vítat...

NEDĚLNÍ RÁNO S IVANEM VYSKOČILEM „Nad zneužíváním syna pana Babiše ve volebním klání se mi zvedá žal…