Hamáčku, cože? StB se vrací! Vyšel vážný článek. Týká se policie

06.11.2019 9:43 | Zprávy
autor: jav

Poslanec Marek Benda se obává vzniku nové StB. Je to podle něj velmi zajímavý dárek hnutí ANO k třicátému výročí listopadu 1989. Znovuobnovení StB mělo být provedeno cestou posílení policejních pravomocí v novele trestního práva, provedené zcela stranou veřejného zájmu.

Hamáčku, cože? StB se vrací! Vyšel vážný článek. Týká se policie
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Hamáček

Hlavní nebezpečí poslanec Benda spatřuje v novele navržené ministrem vnitra Janem Hamáčkem. Podle této novely, kterou v pondělí schválila vláda a teď půjde do Sněmovny, mohou být důkazy získané tajnými službami ve vymezených případech užity jako důkaz v trestním řízení.

„Pokládám tento nápad za nejzásadnější koncepční změnu v postavení tajných služeb od jejich znovuzaložení po sametové revoluci,“ varoval Marek Benda v textu, publikovaném v MF DNES. Jak dodává, po roce 1989 (což on jako poslanec pamatuje) bylo základním účelem reformy tajných služeb oddělení zpravodajské a vyšetřovací role. „Služby mají za úkol sbírat informace a poskytovat servis a poznatky státním orgánům, policie má vyšetřovat trestné činy,“ shrnul tento princip. Důvodem tohoto důsledného oddělení byla zkušenost s komunistickou StB, ve které se zpravodajství a vyšetřování prolínalo a zpravodajsky získané informace tak mohly být využívány k jiným účelům, než pro jaké byly pořízeny.

Současný Hamáčkův návrh toto důsledné rozdělení prolamuje. Navíc má fungovat na principu, že tajné služby budou povinny poskytnout vyšetřovatelům všechny materiály, pokud to nebude ohrožovat jejich důležitý zájem.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Rusko

Váš straník Štefec tvrdí, že díky válce na Ukrajině vypilovává Rusko svou válečnou politiku (on jí teda nazývá obranou), a že Evropa jen rozdmýchává válku a může se stát, že na to doplatíme válkou. Ale kde jako strana, protože to, co tvrdí on, tvrdíte všichni berete jistotu, že když teď Rusko vyhraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mlčet před Ústavním soudem? A dost. Padlo jasné slovo

16:16 Mlčet před Ústavním soudem? A dost. Padlo jasné slovo

„Ústavní soud je kritizovatelný, a naopak je v zájmu demokracie se o jeho selháních bavit,“ zdůrazňu…