Hamáčkův zázrak: Letadlo odstartovalo. Nemělo by být poslední

16.08.2021 14:55

Odlet českého letadla z letiště v Kábulu byl podle ministra Hamáčka zázrakem. Afghánským spolupracovníkům bude podle něj poskytnuta veškerá součinnost, aby se mohli integrovat do české společnosti. Cílem je prý dostat k nám co nejvíce spolupracujících Afghánců, ale podle Hamáčka nemůžeme vzít všechny. „V Afghánistánu je to kolaps vlády a bezpečnostních složek,“ říká také ministr.

Hamáčkův zázrak: Letadlo odstartovalo. Nemělo by být poslední
Foto: Hans Štembera
Popisek: Místopředseda vlády Jan Hamáček

Z kábulského letiště v Afghánistánu odletělo dnes v noci první letadlo s celkem 46 Čechy a jejich místními spolupracovníky včetně rodin. „První evakuační let z Kábulu právě odstartoval, děkuji všem, kteří se na zajištění této operace podíleli a podílejí, což je zejména ministr zahraničí Jakub Kulhánek a příslušníci Armády ČR. Ministerstvo vnitra je v součinnosti s Policií ČR připraveno vyřídit veškeré náležitosti pro naše AFG spolupracovníky po příletu,“ informoval Hamáček.

Odlet našeho letadla ale zřejmě nebyl zcela prost komplikací, protože ministr ve svém dalším příspěvku uvedl následující: „Vzhledem k tomu, jak rapidně se zhoršuje situace na kábulském mezinárodním letišti, pokládám za zázrak, že se našemu A319 podařilo odstartovat. Bezpečný let!“

Ministr vnitra Hamáček následně vystoupil veřejně v pondělí, pár hodin po ranním návratu vojenského letadla z Kábulu s první skupinou 46 Čechů a afghánských spolupracovníků s rodinami. „Nemohu hovořit o tom, kolik letů je ještě potřeba, ale ještě nějaké bychom potřebovali,“ řekl na tiskovce ministr.

„Budeme odpovědní za pomoc lidem, kteří dorazí do České republiky. Poté, co projdou všemi těmi procedurami, které jsou potřeba, tak jsme připraveni jim poskytnout maximální součinnost v tom, aby se, pokud budou mít zájem zůstat v České republice, integrovali do české společnosti,“ řekl politik s tím, že vláda chce do tuzemska dostat co nejvíc Afghánců, kteří Česku pomáhali. 

Ministr také deklaroval, že azyl ale určitě nemohou dostat všichni Afghánci, kteří by do České republiky chtěli dorazit. „Máme přesně nastavený azylový systém a každý případ se posuzuje individuálně. Náš právní řád neumožňuje odmítnout lidi, kterým by hrozilo pronásledování nebo ohrožení na životě. Ale nechystáme žádné paušální řešení,“ ujistil Hamáček

Situaci v Afghánistánu ministr pravděpodobně nevidí příliš růžově. „Ta situace se nedá popsat jinak než absolutní kolaps afghánské vlády a afghánských bezpečnostních sil. Ten kolaps přišel velmi rychle a donutil všechny státy velmi rychle reagovat.“

Do Kábulu v pondělí dopoledne údajně odstartoval další evakuační stroj. Česká republika slíbila pomoc místním spolupracovníkům českého velvyslanectví a tlumočníkům s platným kontraktem s naší armádou, kteří prošli bezpečnostní prověrkou. Vláda je však pod velkou kritikou veřejnosti, kvůli údajné pomalé a nedostatečné reakci na události.

 

 

 


 

reklama

autor: AZy

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Bitevní stodola.“ Smáli se, ale funguje to. Rusové vyzráli na ukrajinské drony

20:13 „Bitevní stodola.“ Smáli se, ale funguje to. Rusové vyzráli na ukrajinské drony

Válka na Ukrajině přinesla do moderního válčení použití dronů a dalších bezpilotních letounů, které …