Hanba, Rusínové nebyli pozváni na oslavy stoletého výročí vzniku republiky. A jak je to se sankcemi a Krymem? Hovoří předák Rusínů Gegalčij

09.10.2018 19:11 | Zprávy

ROZHOVOR Nikdo nemůže vybočit z bruselsko-amerického směru. A ten velí plnou podporu divokému nacistickému režimu v Kyjevě. Proto žádný český úředník ani aktivní politik na vysokém postu nemůže pozvat na slavnosti Rusíny. To říká v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz předák Rusínů a podnikatel s českým pasem Alexandr Gegalčij. Hovořili jsme s ním i o volbách v Donbasu, na Ukrajině, o situaci na Krymu a efektivnosti protiruských sankcí.

Hanba, Rusínové nebyli pozváni na oslavy stoletého výročí vzniku republiky. A jak je to se sankcemi a Krymem? Hovoří předák Rusínů Gegalčij
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alexandr Gegalčij, předseda Mezinárodního fondu Ruská Cena udělující stejnojmenné ocenění rusínským spisovatelům

USA uvalily sankce na Rusko, KLDR, Írán a nyní i na některé subjekty v Číně. Podle náměstka ruského ministra zahraničí Sergeje Rjabkova se vyhlašování sankcí stalo pro USA národní zábavou. Co si o sankcích myslíte a jak to asi bude pokračovat?

Sankce USA jsou podle mého názoru velmi pokrytecké. Následně už si nikdo - s výjimkou autorů sankčních zákonů - ani nevzpomene, o čem jsou. Slavný zákon USA o potlačení ruského vlivu v Evropě a Eurasii z roku 2017 má 184 a jeho "ruská" část 98 stránek. A nepočítám doplňky, které přibývají skoro každý měsíc. Zajímavé je, že je tam připomínka, která se týká i České republiky. Pozor! Na summitu NATO ve Walesu v roce 2014 členské státy Severoatlantické aliance rozhodly, že všechny země v NATO musí vynakládat částku rovnající se dvěma procentům svého hrubého národního produktu na obranu do roku 2024. Ano, i to je v zákoně o sankcích.

Nicméně jde o takovou politickou lehkovážnou veselohru - troubení na lesy. Podívejte se, jak tančí nový svět těch, co sankce uvalují. V březnu prezident USA Donald Trump zavedl dodatečná cla na dovoz oceli a hliníku z Evropské unie, Ruska, Japonska a dalších zemí ve výši 25 a 10 procent. Americké úřady vysvětlily nezbytnost takových opatření pro zájmy národní bezpečnosti. Na konci června reagovala EU s 25 procenty daní na zboží z USA za 2,8 miliardy eur, přičemž ponechala právo stanovit poplatky od 10 do 50 procent u zboží pocházejícího z USA ve výši 3,6 miliardy eur. Americký vůdce pak oznámil připravenost uložit dvacetiprocentní daň na všechna auta dovezená do USA, pokud EU neopustí své plány.

Šestého července Moskva zavedla dodatečná cla na dovoz zboží ze Spojených států. "Kompenzační opatření" byla přijata ve formě dodatečných zvýšených sazeb dovozního cla ve výši 25 až 40 procent hodnoty dováženého zboží. Rusko uvalilo další cla na veškeré americké výrobky, jehož analogy jsou vyráběny v Rusku. Moskva odhaduje škody ze sankcí USA na 537,6 milionů dolarů ročně. USA podaly stížnost u Světové obchodní organizace (WTO) kvůli clům, které Rusko uvalilo v reakci na činy Washingtonu na dovoz hliníku (25 procent) a oceli (10 procent). Spojené státy tvrdí, že Rusko porušuje pravidla WTO, neboť se vzájemná cla vztahují pouze na zboží z USA, a nikoliv na zboží z jiné země. Ruské ministerstvo hospodářského rozvoje uvedlo, že USA nesprávně interpretují povahu opatření přijatých Moskvou. "My jednáme v rámci dohody WTO o zvláštních ochranných opatřeních, která umožňují kompenzovat škody ze zvláštních ochranných opatření přijatých jinou zemí," vyjádřilo se. A tak dále, a tak dále. Fraška. Závidím právníkům, mají špičkově placenou práci do konce století.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Jan Rychetský

Proč by se Ukrajina měla vzdát svého území?

Jde přeci o princip, proč ustupovat agresorovi? A proč vám taky píšu je, že nechápu, jak jste to myslel, že bude Ukrajina válčit o své zájmy do posledního Čecha či Slováka. Vždyť přeci ČR žádné vojáky do boje na Ukrajinu nevysílá, co vím, tak tam šlo válčit jen pár lidí dobrovolně a vláda ani vojáky...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Binec místo ordnungu. Čeští pracovníci o Německu, kam projedou přes kontroly

4:46 Binec místo ordnungu. Čeští pracovníci o Německu, kam projedou přes kontroly

Důslednější kontrola na německo-českých hranicích je pravděpodobně jen začátek. Čeká nás horké léto,…