Podle Ivany Haslingerové, hájící tržní principy a neoliberální ekonomiku, měl kabinet Petra Nečase se 118 poslanci historickou šanci provést rozsáhlé reformy.
„Vláda se snažila nám novinářům tuto práci usnadnit tím, že vydala publikaci o tom, co za ty dva roky prosadila. Pan premiér si v ní pochvaluje, že žádný vládní návrh zákona nebyl zamítnut nebo vrácen k dopracování. Nechtěla bych být jedovatá, ale se 118hlasovou převahou to přece nebylo jinak možné. Tak ohromnou šanci neměla po listopadu 1989 žádná koaliční vláda,“ uvedla Haslingerová a jízlivě pokračuje.
„Nikoho nenapadlo, že se hned v první polovině vládnutí premiér o tuto neuvěřitelnou báječnou převahu dobrovolně připraví kvůli malicherným sporům. Pro vládu je podle pana premiéra klíčové snižování tempa zadlužování a to úsporami. Chápu, že po nehorázném zadlužování státu od převzetí vlády pravdoláskou po "Sarajevském atentátu", pak socialisty, pak Bursíky s Topolánky a posléze snad nejrozhazovatelnější vlády pana Fischera musí premiér snižovat alespoň trochu státní dluh,“ píše.
Ptá se ale, jak na ohromné dluhy státu vydělat. „Aby se dostaly peníze do rozpočtu, je především nutné rozjet ekonomiku státu, tedy vybudovat takové legislativní podmínky pro podnikatele, aby mohli rozjet naplno výrobu, nabírat občany do práce a prodejem svých výrobků přinášet peníze z daní do rozpočtu. A každý podnikatel k tomuto potřebuje vymahatelnost práva, bezpečnost, odbyt svých produktů a samozřejmě co nejnižší daně,“ radí Kalouskovi Haslingerová.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ann