Havel do NATO nejprve nechtěl, prozradil v ČT Henry Kissinger. Uvedl také, zda se máme obávat Ruska

08.02.2017 19:12 | Zprávy

Exkluzivní rozhovor s 93letým Henrym Kissingerem, bývalým ministrem zahraničí USA, přinesl pořad Interview ČT24. Současný poradce Donalda Trumpa však nechtěl odpovídat na aktuální otázky, i přesto se ale současnosti dotkl.

Havel do NATO nejprve nechtěl, prozradil v ČT Henry Kissinger. Uvedl také, zda se máme obávat Ruska
Foto: Nakladatelství Prostor
Popisek: Henry Kissinger

Úvodem Kissinger zavzpomínal na exprezidenta Václava Havla. „Myslím, že jsem se s ním poprvé setkal skrze Miloše Formana. Mám za to, že jsem se s ním poprvé setkal v Praze,“ sdělil. „Nejdřív jsem jej poznal jako disidenta. A pak jsem ho poznal blíž a stali jsme se osobními přáteli. Několikrát navštívil můj venkovský byt v Connecticutu, já ho navštívil několikrát na Pražském hradě. Šli jsme spolu na jazzovou hudbu v centru New Yorku, kterou znal mnohem lépe než já,“ dodal. Otázka konzervatismu a liberalismu mezi oběma politiky podle Kissingera nikdy nevyvstala. 

„Byl jsem pro české členství v NATO, kdežto Václav Havel ne. Ale pak po roce změnil názor. Po čase byl ještě vášnivějším obhájcem než já,“ dodal s tím, že Havel nabyl přesvědčení, že bezpečnost ČR může být potenciálně ohrožena. „Domníval se také, že šlo o základní otázky svobody a že by nebylo vhodné, aby ČR stála opodál,“ zmínil. 

A co Havel a Rusko podle Kissingera? „Jak se náš vztah vyvíjel, tak jsme nakonec měli sklony skončit na stejné straně. Ale jeho instinkt by byl – pojďme se připravit na vyjednávání s Ruskem. Je možné, že by zvolil trošku silnější postoj,“ zmínil k této otázce Kissinger.

Kissinger se vyjádřil také k otázce Charty 77. „Byl to bod zlomu v dějinách střední Evropy a Evropy vůbec,“ sdělil jasně. „Nemyslím si, že Havel a Walesa by se dočkali takových reakcí, pokud by nebylo Reagana a paní Thatcherové. Ale Havel a Walesa si zaslouží to hlavní uznání, protože měli odvahu se postavit totalitnímu systému,“ odvětil Kissinger na otázku, kdo porazil komunismus – zda Margaret Thatcherová s Ronaldem Reaganem, či Václav Havel a Lech Walesa. 

„Je třeba inspirativních vůdců. Moderní vlády mají sklon se soustředit na okamžité problémy. Společnosti ale potřebují sny, nikoliv praktické problémy,“ sdělil k současné situaci. A měla by se střední Evropa obávat za Trumpovy administrativy Ruska? „Pokud by USA opustily své spojence ve střední Evropě, opustily by mezinárodní právo. Nedokážu si představit, aby americký prezident jen naznačil, že se americký závazek vůči obraně NATO změní,“ uzavřel.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

pojištění

Nemyslíte, že by podnikatelům více než odložení plateb sociálního pojištění pomohlo, kdybyste zálohy tak rapidně nezvedli? Jak na takové navýšení ODS vůbec mohla přistoupit? Protože co si budeme povídat dříve nebo později ty zálohy budu stejně muset zaplatit, takže ta vaše pomoc je dost vratkavá, ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kšeft Leyenové s Pfizerem. Odložte volbu, žádali poslanci. Neprošlo, i českou zásluhou

22:44 Kšeft Leyenové s Pfizerem. Odložte volbu, žádali poslanci. Neprošlo, i českou zásluhou

Ursula von der Leyenová byla zvolena na dalších pět let za předsedkyni Evropské komise. Získala celk…