Před dvěma lety jste vydal monografii Havel. Jak jste při jejím psaní přemýšlel o objektivitě textu, tedy o sympatiích a loajálnosti k příteli versus o kritice Václava Havla jako politika i osobnosti s klady a zápory?
Snažil jsem se využít své zkušenosti klinického psychologa a zaujmout k předmětu svého líčení klinický, tedy nezaujatý postoj. Potřebný odstup byl i jedním z důvodů, proč jsem knihu napsal anglicky. A pomáhalo mi i vědomí, že Václav Havel, který se snažil řídit principem „život v pravdě“, by sám nechtěl, abych o něm něco zakrýval či zkresloval.
Jaký ohlas na knihu vás nejvíce potěšil či naopak zklamal?
Samozřejmě mě potěšily pozitivní ohlasy a recenze po celém světě, včetně osobností jako jsou Madeleine Albrightová, Walter Isaacson a mnohých dalších. Ale ještě větší radost a trochu rozpaků mi dělá, když mě po cestě do práce metrem někdo zastaví a řekne: „Děkuju.“
Jaká slova Václava Havla se vám nejvíce vryla do paměti?
„Nejlepší myšlenka je ta, která ponechává vždy určitou skulinu pro možnost, že všechno je současně úplně jinak.“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský