Hazardér Macron? Chystá se ke kroku, který se už jednou vymstil

07.07.2025 13:41 | Monitoring

Po volbách do Evropského parlamentu, které vyhrálo Národní sdružení Marine Le Penové, se francouzský prezident Emmanuel Macron rozhodl posílit svou pozici a vypsal předčasné volby. Jenže v konečném důsledku sám sebe spíše oslabil. Po roce si může vyzkoušet další podobný pokus. Může dopadnout podobně neslavně. Jenže jeho stávající vláda je v tak hlubokých problémech, že to stejně zkusí. Veden instinktem hráče z kasina.

Hazardér Macron? Chystá se ke kroku, který se už jednou vymstil
Foto: FCB
Popisek: Emmanuel Macron

Podle francouzské ústavy právě uplynula doba, po které může tamní prezident Emmanuel Macron opět vyhlásit předčasné volby. Jenže když to udělal naposledy po neúspěchu svých centristů ve volbách do Evropského parlamentu, francouzské Národní shromáždění (dolní parlamentní komora) se rozdělilo na tři politické bloky, kde nejsilnější pozici získalo Národní sdružení Marine Le Penové, vprostřed se ocitli Macronovi centristé a nalevo sjednocená levice. A tyto tři bloky jen těžko hledají ochotu ke spolupráci.

Server Politico v této souvislosti klade otázku, zda Macron zariskuje podruhé. Poprvé ho risk rozhodně politicky neposílil, ale jeho kabinet je momentálně ponořen tak hluboko v různých problémech, že pokušení sáhnout k dalším předčasným volbám se může ukázat jako až příliš lákavé.

 „V dubnu (Macron) jednoznačně odmítl návrhy, že by znovu rozpustil parlament. Ale není to tak černobílé. Podle několika lidí – včetně přátel prvního páru a bývalých i současných vládních úředníků, kteří všichni promlouvali pod podmínkou zachování anonymity, aby mohli mluvit otevřeněji o Macronově budoucnosti – se zdá, že frustrovaný prezident je v pokušení,“ napsal server Politico.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Miloš Polák

Mgr. Jiří Růžička byl položen dotaz

Podle vás by se ukrajinské děti měli dostávat do škol i na úkor těch českých?

Nemyslíte, že je problém třeba řešit úplně jinak, a to tak, že když se přijímají uprchlíci, měli by se pro ně navyšovat i kapacity třeba pro děti ve školách nebo bydlení apod.? Bohužel ani jedno se neděje a vy se pak divíte, že přibývá lidí, co je proti přijímání Ukrajinců? Podle mě to není proto, ž...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Další, kterému je jedno jak se mají občané, ale jen aby on byl u koryta. Snad v Evropě se da za politika považovat jen toho Putina, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseanaboca , 07.07.2025 14:04:19
Ostatní jen dělají vše proto aby zůstali u moci, sázejí na války zabíjení, když to nevychází tak Macron, který chtěl III světovou válku se najednou domlouvá s Putinem. Macron, který s USA chtěl okupovat kde koho, najednou děláý jako že je mírotvorce.

|  8 |  0

Další články z rubriky

Tři Putinovy požadavky, tři NE z Ukrajiny. Prý by to byla kapitulace

7:47 Tři Putinovy požadavky, tři NE z Ukrajiny. Prý by to byla kapitulace

Už jsou známy tři červené linie ruského prezidenta Vladimira Putina vůči Ukrajině. Vláda v Kyjevě ty…